Bijemy się o psy rasowe w Senacie! Mamy własną Piątkę dla psów!
Piątka dla zwierząt wraca do Senatu? Tak, dzisiaj będą o tym rozmawiać w Izbie Wyższej nie tylko rolnicy, ale także hodowcy zwierząt towarzyszących. Kynolodzy mówią wprost: chcemy, aby łańcuchy zniknęły, ale sam zakaz bez systemu wsparcia, sterylizacji, chipowania, dotacji na kojce w zamian za dobrostan spowoduje, że część psów zostanie wygnana, zwłaszcza na wsi, rozmnoży się, bezdomność wzrośnie i nie zmniejszy się biznes, który jest intratnym zajęciem części środowisk parających się zarabianiem na bezdomnych psach i kotach.
Piątka dla zwierząt jest potrzebna, ale mądra i przemyślana. Politycy zapowiadają nowy projekt, ale nikt go z hodowcami psów nie konsultował!
Swoją Piątkę dla psów zaproponuje dzisiaj w Senacie Piotr Kłosiński, prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego, który reprezentować będzie stronę hodowców psów rasowych:
- KONSULTACJE. Jako jedna z największych organizacji kynologicznych nie zgadzamy się na manipulowanie w Ustawy o ochronie zwierząt bez naszego udziału. I o to będziemy zabiegać u ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, licząc, że nowy projekt będzie z nami konsultowany.
- EKSPERCI A NIE IDEOLODZY. Jesteśmy przeciwko ustawowej próbie destabilizacji hodowli psów rasowych przez fałszywe podpowiedzi ekstremistów ze skrajnych światopoglądowo organizacji prozwierzęcych. To im zależy na zwiększeniu bezdomności zwierząt, bo z tego żyją. To oni chcieliby załatwić sobie w ustawie wyłączność na schroniska, zamiast rozwiązywać problem bezdomności.
- STOP DLA MONOPOLU ZKwP! Monopolizacja kynologii w jednej tylko organizacji (ZKwP) proponowana w pierwszej Piątce dla zwierząt to pozbawienie około 350 tysięcy właścicieli zwierząt statusu rasowego. Politycy nie mogą manipulować przy związkach i organizacjach kynologicznych, definiując po swojemu kryteria ras psów, bez konsultacji i wiedzy specjalistów.
- FUNDUSZ, STERYLIZACJA I KASTRACJA. Piątka dla zwierząt jest potrzebna, ale inna niż zaproponowana do tej pory. Potrzebny jest fundusz do walki z bezdomnością, który będzie bazował nie na podatnikach, ale hodowcach. Potrzebna jest zorganizowana sterylizacja, kastracja, adopcje.
- CERTYFIKACJA. Aby wyeliminować pseudohodowle potrzebna jest mądra certyfikacja organizacji kynologicznych i felinologicznych.
Debata „Stan i perspektywy polskiego rolnictwa w dobie kryzysu gospodarczego ” odbędzie się dzisiaj w Senacie o 10.00 w Sali Plenarnej. Poza rolnikami głos zabiorą także kynolodzy, bowiem sprawy psów rasowych także zostały włączone w propozycje „zamrożonej” obecnie Piątki dla zwierząt.
GALERIA Z SENATU NA KWADRANS PRZED DEBATĄ: