Zdrowe Rasowe. Nowa apka edukuje, pomaga, chroni przed oszustwami!

 Zdrowe Rasowe. Nowa apka edukuje, pomaga, chroni przed oszustwami!

Z Piotrem Kłosińskim, prezesem PPK na temat aplikacji Zdrowe Rasowe rozmawia Robert Wyrostkiewicz.

We wrześniu miała miejsce premiera aplikacji Zdrowe Rasowe, stworzonej pod patronatem Polskiego Porozumienia Kynologicznego. Po co właściwie powstała ta aplikacja?

P.K.: Jest to prawdopodobnie pierwsza tego rodzaju w Europie aplikacja. W Polsce z całą pewnością jest to novum. Celem jej stworzenia było wyjście naprzeciw wielu współczesnym problemom związanym z jednej strony ze światem rzeczywistości on-line, w której znajduje się wiele szkodliwych i nieprawdziwych treści oraz gdzie zamieszczane są liczne ogłoszenia o sprzedaży zwierząt z niesprawdzonych hodowli, i gdzie wreszcie dochodzi do wielu oszustw. Z drugiej ze skostniałością instytucji kynologicznych. Trzeba pamiętać o tym, iż nadal nie istnieją żadne centralne bazy danych hodowców. Związki kynologiczne, za przykład mogę tu podać ZKwP, są wielopiętrowymi, skostniałymi instytucjami, które w mojej ocenie nie spełniają swojej roli w sposób należyty. Polskie Porozumienie Kynologiczne ma pod tym względem zupełnie przeciwne stanowisko i, na szczęście, odmienne priorytety. My chcemy działać transparentnie i edukować społeczeństwo. Posiadamy wiedzę i renomę, współpracujemy z najlepszymi specjalistami, jesteśmy rzetelni. Nie chowamy naszej wiedzy dla nas, tylko oferujemy ją za darmo wszystkim użytkownikom naszej aplikacji.

Co znajduje się w aplikacji?

P.K.: Zdrowe Rasowe to apka, która jest miejscem zamieszczania wyłącznie wiarygodnych, ponieważ zweryfikowanych przez PPK, informacji. Jest to skrzynka kontaktowa. Kontakty przez nas zamieszczane są kontaktami wyłącznie do hodowców zarejestrowanych w PPK, spełniających wszystkie obowiązujące normy, a nawet więcej. Nasi hodowcy dbają bowiem o wykonywanie badań genetycznych zwierząt, ubezpieczają zwierzęta ze swoich hodowli, dzielą się swoim doświadczeniem w prowadzeniu konkretnych ras, wreszcie wspierają walkę z bezdomnością, działając na rzecz Fundacji Karuna, wspomagając programy sterylizacji i chipowania. Funkcja edukacyjna aplikacji polega na zamieszczaniu w niej informacji o rasach i ich charakterystycznych cechach. Wszystko po to, by przyszły właściciel zwierzęcia mógł podjąć dobrą i świadomą decyzję o wyborze najlepszej dla siebie rasy. Wieloletnie moje doświadczenie związane z preferencjami potencjalnych właścicieli rasowych zwierząt, prowadzi do wniosku, że podstawową kategorią doboru zwierzęcia jest estetyka rasy, prawie bez znaczenia są wymogi samej rasy i styl życia. Tymczasem ras jest naprawdę wiele i każdy może znaleźć dla siebie pupila nie tylko ślicznego, ale przede wszystkim odpowiedniego. Są psy, które wymagają aktywnego trybu życia, inne się do tego nie nadają. Są psy wymagające regularnych zabiegów pielęgnujących i rasy, które wymagają ich znacznie mniej. Są zwierzęta mniej i bardziej energiczne. Nasza apka ma pomóc w jak najlepszym wyborze zwierzęcia zgodnego z naszym stylem życia i temperamentem. Ma być także źródłem wiedzy o wymogach i pielęgnowaniu konkretnych ras. Ma zachęcać ludzi do odpowiedzialności i świadomych decyzji. Szczególnie ludzi młodych. Poza tym znajdziemy tam informacje o badaniach genetycznych i ubezpieczeniach dla zwierząt. Z czasem zamieszczać będziemy rekomendowane przez nas lub naszych partnerów produkty, ale tylko te, które spełniają nasze wyśrubowane wymagania.

 Jak aplikacja ma zapobiegać oszustwom?

P.K.:Portalom ogłoszeniowym zależy głównie na ruchu i prowizji od sprzedaży. Nie opłaca się im likwidować ogłoszenia, za zamieszczanie którego konsekwencji nie ponoszą. Zamieszczone treści nie są weryfikowane. Jeśli hodowca ogłasza na przykład na OLX, że ma do sprzedania psy rasowe, to nikt nie sprawdza czy są one zdrowe, czy posiadają szczepienia, to w ogóle nikogo nie interesuje. Zdarzają się przypadki sprzedaży bardzo chorych zwierząt, których leczenie jest kosztowne, a i tak nie gwarantuje utrzymania psa czy kota przy życiu. Mimo ostrzeżeń, by nie przelewać pieniędzy ogłoszeniodawcom, wiele osób decyduje się na przelewy w celu „zaklepania” konkretnego zwierzęcia. Potem okazuje się, że kontakt się urywa, a ktoś padł ofiarą oszustwa internetowego. Właśnie takich sytuacji chcemy uniknąć. Zdrowe Rasowe to aplikacja stworzona po to, by walczyć z internetowymi oszustwami. Nasza słynna gwarancja mówi o tym, że każda hodowla jest legalna, a zatem zarejestrowana, każde zwierzę posiada rodowód, każde jest zachipowane i zarejestrowane w bazie EUROPETNET, pochodzenie zwierząt jest udokumentowane poprzez badania genetyczne. Zwierzęta oferowane do sprzedaży są zdrowe i zostały przebadane w tym kierunku. Dane publikowane są wyłącznie przez naszą organizację, nikt nie zamieszcza bezpośrednio swoich ogłoszeń, co z miejsca eliminuje potencjalnych oszustów.

Czy aplikacja wiąże się z jakimiś kosztami dla użytkownika?

P.K.: Aplikacja jest ogólnodostępna w dwóch systemach, na iphone’a i na androida. Można ją pobrać w Google Play lub w Apple Store. Działa także jako strona internetowa pod adresem https://zdrowerasowe.pl/.  Aplikacja jest darmowa i zgodnie z naszymi założeniami zawsze będzie bezpłatna, zarówno jeśli chodzi o hodowców tam zamieszczanych, jak i użytkowników aplikacji. Jej posiadanie nie wiąże się z żadnymi kosztami. Zachęcamy do jej pobierania i do korzystania ze zgromadzonych tam informacji. Niebawem dla młodych użytkowników planujemy trochę niespodzianek, ale będziemy o tym informować na bieżąco.

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także