Starożytna rasa psów chińskich cesarzy w telewizji! Chinese Chongqing Dog zaprezentowany przez Wydawcę napsitemat.com.pl

 Starożytna rasa psów chińskich cesarzy w telewizji! Chinese Chongqing Dog zaprezentowany przez Wydawcę napsitemat.com.pl

Chinese Chongqing Dog to rasa starożytna, a jednak nowa. „Rzadko się zdarza w naszym programie, praktycznie raz na nigdy, że jest rasa psa, której jeszcze nikt nie pokazywał, żadna telewizja” – zapowiedział tajemniczo magazyn o psach na TVP Warszawa prowadzący program Grzegorz Szponder.

To rasa sprowadzona z Chin. Jest dosłownie kilka takich psów w Europie. dopiero zaczynamy wprowadzać tę rasę

– powiedział w programie „Mój pies i inne zwierzaki” TVP Warszawa Piotr Kłosiński, prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego.

To pierwotna rasa, która kiedyś pilnowała cesarzy chińskich. To jest pies, który lubi dużo biegać, lubi pilnować. Też jest to rasa, która była kiedyś wykorzystywana do obrony chińskich dygnitarzy

– mówił o rasie Chinese Chongqing Dog Piotr Kłosiński, podkreślając, że wzorzec tej rasy zachował się jeszcze na zabytkowych wyobrażeniach sprzed naszej ery, gdzie uwieczniono te psy.

Obejrzyj całą prezentację Chinese Chongqing Dog na TVP Warszawa: KLIKNIJ TUTAJ!

Rasa Chinese Chongqing Dog pochodzi z okolic Chongqing, prowincji Syczuan. Pierwsza wzmianka o rasie pochodzi z III wieku p.n.e. z czasów dynastii Han. Pilnowanie cesarzy, dygnitarzy i mieszkańców prowincji przed najazdami nomadów powierzono rasie Chinese Chongqing Dog. Psy rozmnażano zachowując wzorzec rasy najlepszy do powierzanej jej celów. Inne psy po prostu zjadano.

W pierwszej połowie XX wieku populacja buldoga chińskiego Chinese Chongqing Dog była na skraju wymarcia, jednak rasę zachowano dzięki entuzjastom, kynologom i pasjonatom hodowli psów rasowych.

fot. Screen za TVP Warszawa i YT Animal Watch

 

 

 

Zobacz także