Lider kynologów, Piotr Kłosiński z PPK o rozmowach z nowym rządem…

 Lider kynologów, Piotr Kłosiński z PPK o rozmowach z nowym rządem…

Prawdopodobnie zmieni się rząd. O to jakie nadzieje w kwestii zwierząt rasowych, hodowlanych wiąże z tą zmianą PPK zapytaliśmy Piotra Kłosińskiego – prezesa Polskiego Porozumienia Kynologicznego.

Będziecie rozmawiać z nowym rządem, niezależnie kto w nim będzie?

Wszystko wskazuje na to, że rząd jednak się zmieni i będzie koalicyjny. W składzie nowego rzadu będzie Polskie Stronnictwo Ludowe, część ludzi mocno zaangażowanych w polskie rolnictwo tak jak Agrounia I Michał Kołodziejczak. Ludzie albo znający temat albo tacy, którym temat zwierząt domowych jest bardzo bliski. Jednymi z nich są poseł Sachajko, poseł Gembiska. Oni doskonale rozumieją problematykę. A rozumiejąc problem będzie im zdecydowanie łatwiej argumentować I przeprowadzić w sejmie pewne procedury, które są do zrobienia już na początku tej kadencji. Przede wszystkim to jest ustawa o hodoeli psów I kotów rasowych, ustawa o bezdomności zwierząt I bardzo ważna ustawa dotycząca czipowania zwierząt. Te trzy ustawy wprowadzą Polskę I polskie prawodawstwo na salony europejskie. Pokażą nowe podejście Polski do hodowli zwierząt oraz do reszty rzeczy, które działają na około.. Mam nadzieję, że uda się to zrobić nawet przy wielu posłach, którzy do tej pory byli zwolennikami “piątki dla zwierząt” lub dostali się do sejmu po raz wtóry, a kiedyś lansowali podejście do idealizowania jednej organizacji kynologicznej czyli monopolizacji. Myślę, że Ci posłowie już zrozumieli, że taka postawa prowadził jedynie do niebytu politycznego. Jeżeli zaczną z nami rozmawiać, jeżeli będą słuchać społeczeństwa, rynku i specjalistów to bardzo szybko uda nam się te zmiany przeprowadzić.

Czyli nie musicie Państwo zaczynać rozmów z posłami od nowa, ponieważ zostało wielu z nich, którzy znają już problematykę z poprzedniej kadencji.

Wielu posłów oraz senatowrów, z którymi przegadaliśmy setki godzin zostało w sejmie, Oni znają temat. Są zapoznani z naszymi projektami, znają problematykę hodowli zwierząt domowych. Znają nasze podejście dotyczące bezdomności czy oznaczania zwierząt. W tym sejmie będzie nam zdecydowanie łatwiej bo nie musimy robić tego od nowa, to będzie jakby kontynuacja tego co robiliśmy już do tej pory.

Kiedy planujecie usiąść do rozmów z przedstawicielami nowego rządu?

Rozmowy z nowymi posłami już trwają. My nie zasypujemy gruszek w popiele. Trzeba zacząć działać od razu, nie czekając na nic. Już chwilę po wyborach kiedy wiedzieliśmy kto wygrał, zrobilismy sobie taki research i usiedliśmy do rozmów. Jest masa osób, które dostały się do sejmu i senatu, a które podpisały deklarację dotyczącą kastracji I sterylizacji z koalicji “Kastrujemy bezdomność”, więc to są osoby, które znają temat także rozmawiamy już z nimi nie czekając na nic. Najważniejszym motorem jednak będzie powołanie nowego ministra rolnictwa oraz nowego wice ministra, w którego kompetencje zapewne wejdą właśnie sprawy dotyczące zwierząt domowych. Czekamy więc aby przedstawić nasze propozycje. Bardzo ważnym aspektem jest też utworzenie w nowym sejmie zospołu parlamentarnego, dotychczas nazywał się on “Przyjaciół zwierząt” aczkolwiek to był bardziej zespół wpierania zupełnie innych wizji. Mam cichą nadzieję, że w tym sejmie powstanie nowy większy zespół. Czekamy też na nominację jednej z najważniejszych osób czyli przewodniczącego Komisji Rolnictwa, który też jest człowiekiem władnym do wielu posunięć. Narazie Czekamy w spokoju, bo liczymy, że będą to osoby, z którymi już wielokrotnie rozmawialiśmy więc będzie nam o wiele łatwiej.

Kiedy spodziewacie się, że sytuacja dotycząca zwierząt rasowych, hodowlanych i zwierząt bezdomnych zostanie wreszcie uregulowana tak jak postulujecie? Tak żeby ustawy zostały już dopięte i weszły w życie?

Jeżeli nic się nie wydarzy i ta koalicji zostanie utrzymana, bo musimy zauważyć, że to bardzo trudna koalicja. Partii mających, troszkę inną wizję na Polskę jest dużo. Myślę, że jeśli uda im się na początku przyszłego roku określić już swoje priorytety tych rzeczy najważniejszych, które muszą zrobić, to do tematu zwierząt hodowlanych, bezdomnych, czipowania i kastracji bedziemy mogli usiąść już na koniec przyszłego roku. Do projektów, które wierzę, że będą miały olbrzymie poparcie w sejmie i senacie. Przeforsowanie tego proceduralnie przez sejm powinno się odbyć na przełomie 2024/25 roku. Większość z tych rzeczy mamy już opracowane i przygotowane. Zostaje tylko przedstawienie tego w sposób racjonalny co my chcielibyśmy zrobić I w jaki sposób widzimy rozwiązanie tych problemów no i znalezienie pewnej przychylności jeśli chodzi o te struktury. Oczywiście z zastrzezeniem żeby nie było już powrotu do monopolizacji, żeyśmy nie robili tego znowu ustawą o ochronie praw zwierząt, żebyśmy znowu nie próbowali wrzucić wszystkich do jednego worka bo znowu zaczną się protesty rolnicze i sto tysięcy ludzi wyjdzie na ulice. Trzeba robić te pomysły z zachowaniem pewnego dystansu, tak by były to pomysły kilku zupełnie nowych małych ustaw, które są łatwiejsze do przeforsowania przez sejm i senat. Już wiedzieliśmy wielokrotnie, że próba zmiany globalnych rzeczy przy sprawach rolniczych i hodowlanych się nie udaje. Zawsze będą sprzeciw społeczny. Moim zdaniem tylko trzy małe ustawy mają rację bytu. Jedna dotycząca domowych zwierząt hodowlanych czyli psów I kotów. Jedna dotycząca bezdomności, obowiązkowej sterylizacji I kastracji zwierząt niehodowlanych. Jedna dotycząca wspólnej bazy czipów, która w końcu w Polsce zadziała i da możliwość totalnej weryfikacji tych czipów. Tylko te ustawy robione osobno mają szansę wejść w życie szybko.

Czy działa już aplikacja “ Zdrowe Rasowe”, o której wspominał Pan w posłowie tego roku?

My jako koalicja czyli Polska Rada Kynologiczno – Felinologiczna w tym roku uruchomiliśmy najnowsze narzędzie czyli aplikacje na telefon, która nazywa się “ Zdrowe Rasowe ‘’. To aplikacja edukacyjna dla osób, które chcą sprawdzić czy np dana hodowla spełnia określone warunki ale też dla osób, które szukają np wiadomości na temat zdrowia czy prawa oraz wielu innych zagadnień związanych ze zwierzętami. Jest darmowa i zawsze tak będzie a możliwa jest do pobrania w sklepie play czy w App Store.

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także