Komu i jak zgłosić przypadek znęcania się nad psem lub kotem?
W Polsce zwierzęta posiadają prawną ochronę, która ma gwarantować im uniknięcie intencjonalnego znęcania się nad nimi. Wynika to art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r o ochronie zwierząt, w którym czytamy, że „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.
– W Polsce jak i większości krajów za ochronę zwierząt odpowiada policja, samorząd, inspekcja weterynaryjna. W tym dziele mogą pomóc także organizacje prozwierzęce. Tu jednak należy odróżnić przyjaciół zwierząt od nawiedzonych aktywistów lub niektórych wielkich stowarzyszeń czy fundacji żyjących z interwencji w formie kradzieży drogich hodowli czy ze zbiórek, niekoniecznie zresztą przeznaczanych na pomoc psom czy kotom, ale w większości na tzw. cele statutowe, czyli laptopy i pensje prozwierzęcych oligarchów
– mówi Piotr Kłosiński, prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego i wiceprezes World Kennel Union.
– Proponuję więc najpierw kontakt z policją, inspekcją weterynaryjną, a jeśli chodzi o organizacje prozwierzęce, niech to będą nasi znajomi, których znamy, z naszej gminy, miasta, którym ufamy. Im zgłaszajmy przypadki znęcania się nad zwierzetami, jeśli powołane do tego służby okazałyby się opieszałe
– dodaje kynolog.
Jak z kolei informuje strona Psipark.pl „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala na dodawanie zagrożeń, na które służby mają do 2 dni na reakcję. Dodane zdarzenie można śledzić, gdyż zmiana koloru jego statusu wskazuje określoną czynność. Do jej obsługi wystarczy jedynie komputer z przeglądarką stron WWW lub urządzenie mobilne. Do zgłoszenia można dodawać załączniki – zdjęcia, film, opis itp.”
Adres: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
A to skrzynki policyjne (wybór) dedykowane znęcaniu się nad zwierzętami (skrzynki e-mail Miejskich oraz Wojewódzkich Komend Policji):
- Chorzów: http://chorzow.slaska.policja.gov.pl/ka5/bezpieczenstwo/zielona-strefa/15875,Ochrona-zwierzat.html
- Gdynia: http://www.gdynia.policja.gov.pl/?strona=zielona_strefa
- Katowice: http://katowice.slaska.policja.gov.pl/k14/prewencja/zielona-strefa/37294,Zielona-strefa.html
- Kraków: https://malopolska.policja.gov.pl/pl/zielona-strefa
- Lublin: http://lubelska.policja.gov.pl/lub/informacje/zielona-strefa/40509,Zielona-strefa.html
- Poznań: http://wielkopolska.policja.gov.pl/wlk/informacje-kwp-w-poznan/184125,Zielona-Strefa.html
- Warszawa: http://www.policja.waw.pl/pl/wolnytekst/12601,Nie-badz-obojetny-na-krzywde-zwierzat.html
- Wrocław: https://www.dolnoslaska.policja.gov.pl/pl/kontakt/zielona_skrzynka/
Warto reagować, gdy dzieje się coś złego. Warto też zadać sobie wcześniej pytanie, czy mamy pełną wiedzę o sytuacji psa czy kota i czy umiemy odróżnić schorzenie od znęcania się. Pamiętajmy, że nie mniej niż zwierzęta, można zranić człowieka…
fot. Policja.pl