Psi kościotrup. Tajemnice psiego szkieletu
Nie ważne czy to buldog francuski czy mastif tybetański, choć może wydawać się to nieracjonalne, pod względem budowy szkieletu ciężko doszukać się różnic. Dla każdego właściciela psa ważne powinno być poznanie podstawowych cech jego budowy. I nie tyle z ciekawości, ile z potrzeby posiadania takiej wiedzy w praktyce. Anatomia i fizjologia psa są kluczem do zrozumienia jego cech zewnętrznych i ewentualnych schorzeń.
Obecnie na świecie istnieje ponad 400 ras psów. I pomimo zewnętrznych różnic, z punktu widzenia biologii, mają absolutnie taką samą strukturę. Bez względu na wielkość czy wagę psa podstawa, jaką jest szkielet, właściwie nie różni się, może poza drobnymi anomaliami poszczególnych osobników. Najmniejszym znanym dorosłym psem był yorkshire terrier , którego wzrost wyniósł tylko 6,3 cm w kłębie a długość wzdłuż głowy i tułowia wynosiła 9,5 cm. Ważył tylko 113 gramów. Najcięższym psem natomiast był mastif angielski o imieniu Zorba, który ważył 142 kg.
Podstawą każdego organizmu zwanego kręgowcem, a pies nie jest wyjątkiem jest szkielet. Pomaga w poruszaniu się i chroni organy wewnętrzne przed uszkodzeniem. Na całość zwaną szkieletem składa się kilka znaczących, wyodrębnionych elementów. Szkielet psa to niemal 280 kości, dla porównania dorosły człowiek posiada ich 208.
Czaszka
Zaczynając od góry, najwyżej znajduje się czaszka. Psia składa się z dwudziestu siedmiu kości. Co więcej, im młodsze zwierzę, tym jest bardziej elastyczne: u starszych osobników tkanka łączna twardnieje, a kości stają się kruche i łamliwe. Naukowcy wyróżniają trzy typy czaszek u psów. Dolichocephaliczną czyli wydłużoną. Występuje ona u psów z wydłużonym pyskiem, na przykład u rosyjskiego charta.Brachycefaliczną, dla kontrastu skróconą, posiadają ją np. pekińczyki i buldogi oraz mechophaliczną w rozumieniu normalną. czaszkę taką posiada trzy czwarte ras na świecie. Za pomocą ruchomego stawu do czaszki przymocowana jest dolna szczęka. U dorosłych psów występują 42 zęby trzonowe. Szczenięta mają mniej zębów, jak u ludzi mlecznych bo tylko 28. Wszystkie powinny pojawić się u szczeniąt w wieku dwóch miesięcy. Po trzech miesiącach stopniowo rozpoczyna się proces wymiany zębów, który kończy się z upływem roku.
Tułów
Podstawą każdego szkieletu jest kręgosłup. Podobnie jak u człowieka, u psów składa się z połączonych ze sobą krążków kręgowych, do których przyczepione są żebra i inne kości. Kręgosłup szyjny łączy tułów i czaszkę, składa się z siedmiu kręgów. Co więcej, pierwsze dwa kręgi, najbardziej ruchliwe, jak u wszystkich kręgowców, nazywane są atlasem i epistrofią. Obszar klatki piersiowej składa się z trzynastu kręgów, jest to podstawa przyczepienia trzynastu par żeber. W okolicy pierwszych żeber znajduje się łopatka, kość ramienna, promieniowe, dalej łokieć oraz dłoń. Lędźwie, kolejny odcinek kręgosłupa składają się z siedmiu kręgów. Obszar krzyżowy lub tak zwana kość krzyżowa to trzy zrośnięte kręgi. Pod wieloma względami to właśnie kość krzyżowa determinuje pozycję psiego ogona. Ogon psa natomiast składa się z kręgów. Średnio jest ich 20 do 23. Kształt, rozmiar i dopasowanie ogona zależy od cech każdej rasy. Obszar krzyżowy połączony jest nieruchomym stawem z kością miednicy. Kończyna miednicy składa się z miednicy, uda, podudzia i stopy.
Wygląd zewnętrzny psa ocenia się po harmonii jego budowy, tutaj ważny jest nie tylko szkielet, ale także muskulatura. Najczęściej właściciele psów borykają się z trzema rodzajami niepełnosprawności narządu ruchu: wadami kości, stawów i układu mięśniowego. Przyczyny ich pojawienia się mogą być zarówno genetyczne, jak i nabyte w wyniku chorób i niewłaściwej pielęgnacji.
DW/Pixabay.com