Żelazny uścisk psiej szczęki
Silne szczęki są niezbędne zwierzętom do trzymania, zabijania i rozrywania zdobyczy. Mocne ugryzienie zapewnia przewagę w walce z silnym przeciwnikiem. Wszystko to jest ważne dla dzikich zwierząt i wydaje się nam, że nie dotyczy domowych czworonogów. Zapominamy, że w naturze pies to drapieżnik. Są rasy psów, dziś domowych, których szczęki mają morderczy uścisk. Natury ze zwierząt nie da się „wypędzić”. Odpowiada za nią genetyka, ale też wieloletnia praca hodowlana. Psy z najsilniejszymi szczękami zmieniają psa w żywą broń.
Szczęki drapieżnika z pochodzenia
Nawet nie podejrzewamy do czego zdolny są nasze kudłate zwierzaki. A przecież pies to drapieżnik z pochodzenia i zabójca z powołania. W toku ewolucji wiele ras psów stało się towarzyszami ludzi, przyjaciółmi na dobre i złe, zapominając o swojej pierwotnej funkcji. W tym samym czasie jednak poszczególne jednostki, rasy, wyspecjalizowano do ochrony, kojarzono psy tak by udoskonalić ich zmysły, wspomóc odwagę i wzmocnić charakter. O ile labrador retriever może co najwyżej zalizać cię na śmierć, to rozwścieczony rottweiler jest w stanie unicestwić przeciwnika w parę chwil.
W naturze danej rasy doszukujemy się podstawowej wiedzy o psie. Wszystko jest mniej więcej jasne: są rasy otwarcie agresywne i trudne do kontrolowania, są doskonałe psy do szkolenia, zrównoważone i opiekuńcze oraz takie, które na przykład słabo tolerują koty. Trudniej jest w kwestiach bezpośredniej zdolności czy skłonności do gryzienia. Psy robią to tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Warunkują to z jednej strony możliwości fizyczne, z drugiej impuls sytuacyjny. Istnieją trzy bardzo ważne parametry, które warto znać. Po pierwsze, siła ugryzienia, po drugie, budowa szczęki psa. Trzecim ważnym współczynnikiem jest czas utrzymania maksymalnej siły zgryzu.
Niutony czy atmosfery?
Wartość siły ugryzienia mierzona powinna być w niutonach, które można przeliczyć z odniesieniem na kilogram. Niepoprawne jest, choć czasem stosowane, mierzenie siły ugryzienia w atmosferach. Atmosfera jest jednostką ciśnienia, czyli siłą podzieloną przez powierzchnię jakiej dotyczy. Ciśnienie jednej atmosfery odpowiada jednemu kgf przyłożonemu do powierzchni jednego centymetra kwadratowego.
Istnieje kilka rodzajów ugryzień: nożycowy czyli klasyczny, cęgowy, przodozgryz i inne. Od rodzaju tego zależy skuteczność chwytu podczas ataku i rozkład siły na powierzchni.
Skuteczność ponad siłę
Za najskuteczniejsze w walce uważane są rottweilery. Oparte jest to na ich sprawności fizycznej i stosunku wielkości siły do masy ciała. Siła ugryzienia rottwailera wynosi średnio 1500 N i nie jest to największa wartość osiągana wśród psów. Dla porównania, siła gryzienia przeciętnego człowieka jest mniej więcej taka sama. Człowiek nie jest jednak w stanie utrzymać szczęki zamkniętej przez tak samo długi czas, a struktura naszych zębów jest zdecydowanie słabsza. Pies tej rasy jest w stanie nie tylko długo przytrzymywać ofiarę, ale także poprzez połączenie ugryzienia nożycowego z instynktownymi ostrymi ruchami głowy może dosłownie rozerwać ofiarę.
Niczym niedźwiedź polarny
Najpotężniejsza i najsilniejsza rasa psów obronnych to kangal. Była ona głównie wykorzystywana, podobnie jak rottweiler, do ochrony stad przed większymi drapieżnikami takimi jak: wilki, szakale, a nawet niedźwiedzie. Ich siła ugryzienia osiąga maksimum wśród wszystkich psów i równa się 1700 N. Jest to tylko o sto niutonów mniej niż siła szczęki niedźwiedzia polarnego i znacznie silniejsza niż ugryzienie wilka. Co niezwykłe kangale są psami niezwykle lojalne i delikatnymi, nawet wobec dzieci. Ten potencjalny zabójca z uwagi na spokojne usposobienie i bystry umysł często nazywany jest wręcz nianią
Wyćwiczona siła zgryzu
Psem o wspaniałym charakterze, według kynologów nawet o wesołym usposobieniu, jest bulterier. Jest jednak jeden warunek, a mianowicie dobre wyszkolenie psa. Agresywne zachowanie nie jest typowe dla tej rasy, jednak bez odpowiedniego treningu i konsekwencji bulterier może stać się dużym problemem i absolutnym zabójcą. Nie powinny mylić skromnym rozmiary tej rasy i nie największa siła zgryzu do1100 N. Po pierwsze, osobliwością tej rasy jest to, że dzięki specjalnym ćwiczeniom siłę zgryzu można zwiększyć do 1500 N. Po drugie, jest to najbardziej cierpliwa rasa, która może utrzymać ofiarę do trzech godzin bez przerwy.
Daria Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl
fot. pixabay.com
Czytaj także: Starożytna rasa psów chińskich cesarzy w telewizji! Chinese Chongqing Dog zaprezentowany przez Wydawcę napsitemat.com.pl