Psi indywidualizm w świecie psich zawodów. Od psa celebryty do ratownika

 Psi indywidualizm w świecie psich zawodów. Od psa celebryty do ratownika

Nie chodzi po ziemi dwóch identycznych ludzi, nie ma dwóch takich samych psów, kotów czy myszy. Na całym świecie trudno odszukać dwa identyczne organizmy żywe. Natura nie tworzy kopi, nie zna pojęcia kalki.

Podstawą, bardzo szeroko określającą cechy charakterystyczne jest pojęcie gatunku danego zwierzęcia. Chcąc zawęzić temat, wyróżnić możemy rasy, będące odzwierciedleniem dziedziczności swoistych, powtarzalnych umiejętności, możliwości, zachowań, tendencji, upodobań, przypadłości itd. Pojęcie rasy nierozerwalnie łączy się z genetyką, samoczynnym dziedziczeniem zarówno w procesie naturalnej ewolucji jak i w wyniku zabiegów  stosowanych przez człowieka w planowanej hodowli. Na rasę składa się szereg wyróżników, psy jednej rasy są potulne jak baranki, innej mają skłonności do zachowań asertywnych, jedne są wytrzymałe, kolejne delikatne i płoche. Przez tysiące lat bliskiego obcowania z psami udało się wyróżnić wzorce zachowań dla danej rasy a tym samym określić jakie zadania można powierzyć konkretnemu czworonogowi a z jakimi dana jednostka sobie nie poradzi.

Wydawałoby się, że głównym zadaniem psa jest po prostu jego obecność w życiu człowieka. Nic bardziej mylnego, istnieje przynajmniej kilka zawodów, w których psy pomagają ludziom a nawet w wielu wypadkach, dzięki swym wrodzonym zmysłom,  przewyższają możliwości człowieka.

Psi ratownicy

Wyostrzony węch, sprawność fizyczna i odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że psy genialnie sprawdzają się w roli ratowników. Poszukują poszkodowanych pod śniegiem, gruzami, w błocie, odnajdują tropy w lesie i zatłoczonym mieście, wszędzie tam gdzie umysł i technologia ludzka nie jest w stanie sobie poradzić. Szwajcarscy eksperci przeprowadzili eksperyment. Ukryli człowieka na głębokości 2 metrów. Ratownicy odnaleźli go po ok. 4 godzinach, psy to samo zadanie wykonały w 15 minut. W sytuacjach walki ze śmiercią często liczy się każda minuta dlatego psy w poszukiwaniach ofiar kataklizmów są niezastąpione. Świetne we współpracy w ratowaniu ludzi są: owczarek niemiecki, nowofundland, bernardyn i border collie.

Pies strażnik

Nie ma nic bardziej przerażającego niż pies pokazujący zęby i brak akceptacji dla intruza. Zarówno wielkość jaki i postura psa w tej pracy mają duże znaczenie. Psi  strażnicy muszą cechować się również sprawnością fizyczną, umiejętnością spontanicznego podejmowania decyzji, czujnością i ograniczonym zaufaniem do obcych. Najczęściej psy opiekują się podwórkami i domami swoich właścicieli, wielokrotnie towarzyszą w stróżowaniu człowiekowi a nawet zostają na „warcie” same. Strzegą mienia przed niepowołanymi gośćmi i zwierząt gospodarskich przed drapieżnikami. W roli tej radzą sobie zdecydowanie najlepiej: akita inu, owczarki niemiecki, środkowoazjatycki, kaukaski, doberman, rottweiler, polski owczarek podhalański, belgijski malinois.

Pies poszukiwacz

W roli psa poszukującego najlepiej sprawdzają się bloodhundy, ich nozdrza potrafią wyczuć i rozpoznać zapach po długim upływie czasu. Psy poszukujące oprócz naturalnych uwarunkowań i zrównoważonego charakteru muszą wykazywać  ponadprzeciętny spokój, wysoki stopień socjalizacji by móc pracować w grupie ludzi. Wykorzystywane są do poszukiwań zaginionych ludzi, narkotyków, materiałów wybuchowych ale także do przyjemniejszych zadań jakimi jest na przykład poszukiwanie trufli. Najbardziej popularne rasy wyspecjalizowane do poszukiwań to: owczarek niemiecki, nowofundland, bernardyn i border collie.

Pies przewodnik

Najczęściej spotykamy czworonożnych przewodników towarzyszących osobom niedowidzącym czy też w inny sposób niepełnosprawnym. Psy do pełnienia roli oczu człowieka przygotowywane są od szczenięcia dzięki czemu potrafią bezpiecznie poprowadzić swojego podopiecznego na zakupy i spacer do lasu. Pomogą mu przejść przez ruchliwą ulicę i ominąć kałużę. Sygnalizują każde niebezpieczeństwo a nawet podają upuszczone przedmioty. Pies mający zostać przewodnikiem już w czasie szczenięcym musi wykazywać wysoki stopień inteligencji, spokoju i cierpliwości. Musi sprawnie kojarzyć fakty, zapamiętywać  i być posłuszny i oddany.  Na przewodników najczęściej szkolone są szczenięta ras z grupy retrieverów, a więc labradory i golden retrievery.

Psy polujące

Od zarania dziejów człowiek polował by pozyskać jedzenie. Jak wykazują źródła psy wykorzystywano do pomocy w polowaniu mówiąc kolokwialnie od zawsze. Wskazują myśliwym zwierzynę, wypłaszają z gęstwin i leśnych zarośli, aportują i odnajdują postrzelone zwierze. Sygnalizują wykonanie zadania głosem i postawą tak zwaną „stójką”. By móc bezpiecznie brać udział w polowaniu pies musi być nauczony posłuszeństwa, odpowiednich zachowań, pracy wśród innych psów i w grupie ludzi. Nie może być porywczy i w najmniejszym nawet stopniu agresywny. Właściciel psa natomiast musi znać nie tylko możliwości fizyczne swojego pomocnika ale również cechy charakterystyczne dla danej rasy by móc w razie potrzeby odpowiednio zareagować  i uniknąć wypadku. Do tej grupy zalicza się następujące rasy psów: wyżeł niemiecki, wyżeł weimarski, wyżeł czeski szorstkowłosy, spaniel francuski, pikardyjski, pointer, seter angielski, seter irlandzki i seter szkocki.

Pies terapeuta

Dogoterapia to jedna bardziej lubianych form rehabilitacji, szczególnie preferowana przez dzieci. Terapia z psem, jest wykorzystywana u osób z autyzmem, depresją, zespołem Downa lub po zawałach. Polega ona głownie na wspieraniu procesu leczenia, rehabilitacji i rozwoju. Obecność psa pobudza zmysły i uspokaja pacjentów. Pozwala na usprawnienie procesów ruchowych, intelektualnych i emocjonalnych pacjenta. Popularnymi rasami wykorzystywanymi podczas dogoterapii są labradory, golden retrievery, collie i husky.

Pasterze

Najlepszymi pasterzami są owczarki niemieckie i australijskie, collie, rasy kaukaskie i inne. Pilnują stada podczas wypasu na łąkach. Dbają by zwierzęta nie rozchodziły się za bardzo co pozwala uniknąć zagubienia sztuk zwierząt. Chronią przed napaścią drapieżników reagując samodzielnie lub alarmując o zaistniałym fakcie człowieka. Pomagają w odszukaniu zaginionych owieczek i cieląt.

Psi żołnierze

W czasie pokoju psy szkolone są na wypadek ewentualnego konfliktu zbrojnego. W trakcie wojny wyciągają rannych z pola bitwy, szukają min a niejednokrotnie przenoszą przesyłki między frontami. W roli żołnierzy najlepiej sprawdzają się: owczarek holenderski, belgijski owczarek malinois, owczarek niemiecki, sznaucer olbrzymi, rottweiler, terier rosyjski.

Piec celebryta

Do najmłodszych zawodów wykonywanych przez psy należą wszystkie formy pracy związanej z mass-mediami, reklamą, psim modelingiem .Aktorskie psie kreacje podbijają serca widzów ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jest to efekt ciężkiej pracy czworonoga, który zanim podejmie pracę przed kamerą przez długie godziny uczy się jak reagować na światła fleszy i przebywać w tak nienaturalnych dla siebie warunkach.

Daria Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl

fot. Pixabay.com

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także