5 psów celebrytów, które zna każdy z nas!

 5 psów celebrytów, które zna każdy z nas!

Psy przeszły do historii jak słynna Łajka, która poleciała w kosmos (o czym wie każde dziecko) i z niego nie wróciła (o czym z kolei nie wie żadne dziecko). Do popkultury przeszły też psy fikcyjne. Oto nasza lista 10 z nich!

1. Snoopy

Snoopy to postać fikcyjna z komiksów pt. Fistaszki, który przedstawiony jest jako sympatyczny pies rasy beagle. Jego właścicielem jest Charlie Brown. Postać stworzona została przez Charlesa M. Schulza w 1950 roku. Komiks w ciągu 50. lat pojawił się w ponad 2300 gazetach i 1400 książkach, nieomal na całym świecie. Do włoskiego wydania książkowego komiksów o Snoopym przedmowę napisał Umberto Eco.

2. Łajka

Łajka nie jest szpicem, łajką zachodniosyberysjką. Jest po prostu bezdomną suczką o imieniu Łajka, którą odnaleziono na moskiewskiej ulicy. Urodziła się ok. 1955 r. a zmarła 3 listopada 1957, czyli w tym samym dniu, kiedy została wystrzelona w kosmos na orbitę okołoziemską w radzieckim sztucznym satelicie Sputnik 2. Kosmonautka Łajka miała wówczas około dwóch lat. W założeniach eksperymentu nie przewidywano sprowadzenia psa z powrotem na Ziemię. Łajka poniosła śmierć w czasie lotu w dniu wystrzału. Radzieckie transmisje utrzymywały, że Łajka żyła do 12 listopada, ale była to tylko propaganda.

3. Pies Pawłowa

Iwan Pietrowicz Pawłow to rosyjski fizjolog, który w 1904 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Wszystko dzięki przełomowemu odkryciu dotyczącemu odruchu warunkowego. Eksperymenty na psach pozwoliły Pawłowowi odkryć, że podanie zwierzętom jedzenia wywołuje u nich wydzielanie śliny. Taką reakcję nazwano odruchem bezwarunkowym. Idąc dalej, Pawłow do podawania jedzenia dołączył bodziec dźwiękowy. Z czasem zauważył, że psy utożsamiają dany dźwięk z jedzeniem i ślinią się w reakcji na dźwięk nawet wtedy, gdy nie towarzyszy temu jedzenie. Badania nad odruchem warunkowym nie były jednak jedynymi eksperymentami, jakie Pawłow prowadził na psach. De facto pies Pawłowa ilustruje efekt eksperymentów prowadzonych na wielu psach.

4. Rin Tin tin

Rin Tin Tin (ur. 12 sierpnia 1918 we Fleury, zm. 8 sierpnia 1932) to owczarek niemiecki, jeden z pierwszych i najsłynniejszych psów występujących w filmach. Rin Tin Tin narodził się jako jedno z pięciorga szczeniąt w opuszczonym przez Niemców schronie frontowym w miejscowości Fleury w północnej Francji, na krótko przed jego zdobyciem przez Amerykanów. Zaopiekował się nim amerykański kapral Lee Duncan. On też nadał psu imię pochodzące z refrenu popularnej wówczas francuskiej piosenki, i zabrał go ze sobą do Los Angeles, gdzie pies spodobał się producentom filmowym. Pies po raz pierwszy wystąpił w niemym filmie Man from Hell’s River w 1922, rok później został zatrudniony przez wytwórnię Warner Bros. Ogółem Rin Tin Tin zagrał w ok. 25 filmach i dwóch serialach (The Lone Defender (1930) i Lightning Warrior (1931)). W 1931 przestał występować, rok później padł nagle podczas zabawy ze swoim właścicielem. Rin Tin Tin został pochowany na cmentarzu dla psów Cimetière des Chiens w Paryżu.

5. Idefiks

Idefiks to postać fikcyjna, pies występujący w serii komiksów o Asteriksie i filmach autorstwa R. Goscinnego i A. Uderzo. W filmach czasem nosi inne imiona (w 12 pracach Asteriksa ma na imię Dogmatix). Jego imię to nawiązanie do pochodzącego z języka francuskiego wyrażenia „idee fixe”, które dosłownie oznacza natrętną myśl, ale jest też używane na określenie powtarzającego się motywu muzycznego. Idefiks to mały, biały piesek należący do Obeliksa, obdarzonego nadludzką siłą tragarza menhirów.

DaWi/dzienniknaukowy.pl/Wikipedia/monchienetmoi.fr

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także