Kłopotliwie, opadające uszy u chihuahua
Pierwsze skojarzenia z chihuahua to obraz słodkiej, maleńkiej psiny z dużymi oczami i dzielnie sterczącymi uszkami. Każdy właściciel pragnie by jego pies był idealny i najpiękniejszy. Każdy z psiaków zawsze jest najukochańszy ale zdarzają się sytuacje, w których chcąc osiągnąć ideał psinę trzeba delikatnie wspomóc. Najczęstszym kłopotem w kwestiach wzorowego wyglądu są chihuałkowe uszy.
Co mówi wzorzec rasy
Zgodnie z klasyfikacją WKU chihuahua wchodzą w skład grupy V. Zaliczane są do psów towarzyszących. Chihuahua jest jednym z najmniejszych przedstawicieli psiego świata.
Wzorzec rasy wymaga by był to piesek harmonijnie zbudowany, elegancki, silny o charakterystycznie dużych uszach, figlarnej ekspresji i lekkich skokach. Towarzyski, spokojny, dobrze współistniejący z ludźmi i innymi zwierzętami
Uszy Chihuahua powinny być szerokie, stojące i zaokrąglone. Charakterystyczne jest ich wysokie i szerokie osadzenie. Jako wadę uznaje się słabość chrząstki małżowiny usznej a podstawą do dyskwalifikacji są uszy wiszące lub krótkie.
W czym tkwi problem
Wybierając samca do krycia wielu hodowców psów nie zwraca uwagi na bardzo ważny szczegół – uszy potencjalnych rodziców. Zarówno w wypadku suczki jak i samca konieczne jest sprawdzenie jakości chrząstki uszu. W wyniku tego zaniedbania rodzą się szczenięta z nieodpowiednio uformowanymi uszami. Kiedy nadejdzie czas, uszy nie podnoszą się lub pozostają na wpół zwisające. Problem ten może również wystąpić, jeżeli ciężarna lub karmiąca chihuahua nie jest odpowiednio karmiona. Najczęściej takie komplikacje można zaobserwować u psów z długą sierścią. Długie włosy obciążają uszy zwierzęcia a wtedy należy w odpowiednim momencie skrócić sierść dając uszom konieczną swobodę. Można też spotkać się z sytuacją, w której uszy psa stanęły, ale po chwili znowu opadły. W tym przypadku nie trzeba się zbytnio martwić, jest to naturalny proces związany ze wymianą uzębienia u Chihuahua, zaobserwować to można u szczeniąt w wieku trzech, czterech miesięcy. Innymi powodami kłopotów z postawieniem uszu może być silny stres pieska, niedobory w ilości wapna czy fosforu, zbyt duże uszy i wspomniane problemy chrzęstno-mięśniowe uszu. Zdarza się również, że uszy opadną po wykonaniu rutynowego szczepienia
Rozwiązania w przypadku wystąpienia problemu
Bez względu na to z jakiego powodu uszy chihuahua opadły należy spróbować temu zapobiec bądź skorygować sytuację. Istnieje kilka sposobów ich pozycjonowania.
Szczeniakowi należy podawać glukozaminę, chondroitynę, tabletki glukonianu wapnia, kapsułki z olejem rybim. Oczywiście niepożądane jest podawanie wszystkich suplementów diety jednocześnie. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z weterynarzem, który wyjaśni, kiedy i w jakich dawkach należy podawać leki.
Dobrze jest raz dziennie dodawać do karmy jadalną żelatynę. Roztwór z proszku wytwarza się w proporcjach około pięciu gramów na dwieście mililitrów ciepłej wody. Dopóki uszy szczeniaka nie podniosą się, nie należy głaskać go po głowie. Przy takim głaskaniu psa automatycznie opuszcza on uszy co jest niewskazane przy zabiegach mających na celu ich postawienie. Zamiast głaskania dobrze jest masować chrząstkę ucha pięć do sześciu razy dziennie. Aby to zrobić odpowiednio należy umieścić palec wskazujący w uchu szczenięcia pozostawiając kciuk na zewnątrz. Ważna jest również odpowiednia ilość przebywania na świeżym powietrzu. Spacery sprzyjają prawidłowemu rozwojowi chrząstki ucha. Jeżeli wymienione wyżej sposoby okażą się nie skuteczne zostaje jeszcze metoda podklejania uszu.
Zaczynamy się kleić
Jeśli uszy szczeniaka nie są w stanie samodzielnie się spionizować istnieje jeszcze dobry sposób jakim jest usztywnianie chrząstki. W tym wypadku konieczne jest odpowiednie wyczucie czasu. Gdy po trzech, czterech miesiącach uszy psa nadal się nie podnoszą konieczne jest ich podklejanie. Dzięki tej metodzie uszy będą dłużej w pozycji stojącej co pozwoli wzmocnić się chrząstce. Ważne by użyć do tego odpowiedniego, przewiewnego plastra i usuwać co jakiś czas usztywnienie pozwalając skórze odpocząć. Proces podklejania powinien trwać odpowiednio długo, nawet kilka tygodni z okresami kilkudniowych odpoczynków. Jeżeli do ósmego miesiąca uszki psiaka nie wyprostują się niestety raczej już to nie nastąpi.
fot. Pixabay.com