Jaki jest dobry trening dla twojego psa? Przykłady ćwiczeń
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to klucz do prawidłowego rozwoju psa. Regularny trening pomaga wzmocnić mięśnie i kości, a także układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Najważniejsze by pamiętać, że nie chodzi o nadmierne obciążenie psa, a jedynie o jego pobudzenie do działania. Przy doborze ćwiczeń ważny jest stan zdrowia i wiek zwierzęcia.
Ćwiczenia dla szczeniąt
Bardzo często właściciele szczeniąt, mylnie zresztą, uważają, że noszenie ich na rękach, głaskanie i przytulanie to wszystko czego potrzebują. Prawda jest jednak zupełnie inna. Szczeniak potrzebuje swobody by móc poznawać świat. Poza relacją z właścicielem z przyjemnością nosem „zbiera” informacje o wszystkim co dzieje się wokół niego. Węszy chodząc a chodząc utrzymują swe mięśnie w dobrej kondycji. Same przydomowe wyprawy nie każdemu szczeniakowi jednak wystarczą. Przedstawiciele większych ras, w odróżnieniu do wdzięcznych „ozdobnych” maluchów, potrzebują większego wysiłku, regularnych i przemyślanych ćwiczeń. Dobierając jednak zestaw treningowy pamiętać należy by opierać się nie na wielkości szczeniaka a na jego możliwościach i predyspozycjach danej rasy. W każdym przypadku niezastąpione są spacery. Warto zwrócić uwagę na powierzchnię po której stąpa piesek. Różnorodność gruntu usprawnia mięśnie łap, palców i przyzwyczaja do niejednorodności podłoża. Niezaprzeczalnie istotne jest również tempo spaceru. Stosowanie naprzemiennie chodu, wolnego i szybkiego, uczy pupila dostosowania się do rytmu prowadzącego i panowania nad emocjami. Intensywność szybkiego tempa nie powinna wprowadzać szczeniaka w bieg, ten warto zostawić jako nagrodę dla pieska i możliwość odstresowania. Wprowadzenie do spaceru niewielkich przeszkód pozwoli szczeniakowi na dodatkowy wysiłek wspomagający mięśnie tylnych łap i kręgosłupa oraz intelektualne skupienie. Bez względu na rasę szczeniaka kluczową jest dbałość o delikatne u dorastających psów wiązadła. O zerwanie i nadwyrężenia nie trudno dlatego istotna jest ciągła obserwacja podczas ćwiczeni i nie dopuszczenie do przeciążenia szczeniąt.
Ćwiczenia dla dorosłych psów
W przypadku psów dorosłych czas porannych i wieczornych spacerów powinien wynosić co najmniej 15 minut. Wyprowadzając psa na smyczy, warto poruszać się w takim tempie, aby zwierzę poruszało się szybkim marszem bez zatrzymywania się. Oprócz rozwijania gorsetu mięśniowego ćwiczenie to tworzy obciążenie tlenowe mające na celu utrzymanie pracy układu sercowo-naczyniowego. Przed rozpoczęciem docelowych ćwiczeń fizycznych powinno dać się zwierzęciu możliwość samodzielnego ruchu, by mogło się zrelaksować i pobiegać w dogodnym dla siebie tempie. Zdecydowanie najbezpieczniejsze i najmniej kontuzyjne są ćwiczenia w wodzie. Bieganie w płytkim akwenie dobrze rozwija mięśnie grzbietu i przedramion. Pływanie i zabawa w głębszej wodzie uczy psa oddychania z zamkniętym pyskiem. Lubianą przez czworonogi zabawą jest aportowanie. Pozwala ono na kontakt z właścicielem, współpracę między nimi oraz korelację zmysłów i sprawności fizycznej. Ćwiczeniem wymagającym największego skupienia i uwagi jest marsz po pochyłej powierzchni. Dla bezpieczeństwa zwierzęcia powinien odbywać się on bez smyczy, ewentualnie na długiej i luźnej by pies mógł sam regulować tempo zejścia. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie ud i obręczy barkowej ale naraża stawy i wiązadła.
Ćwiczenia dla psów „starszych”
Za psy starsze z reguły uważa się zwierzęta w wieku 10 lat i starsze. Warto wybrać dla nich specjalny tryb ćwiczeń. Wynika to z faktu, że w drugiej połowie życia psy mają mniejszą potrzebę ruchu, często pojawiają się problemy z koordynacją, pogarsza się ich orientacja, wzrok i słuch. W zupełności wystarczy zapewnienie takim psom po prostu odpowiednią ilość ruchu. Obejmuje to codzienne spacery, lepiej 2 do 3 razy dziennie po 15 minut, niż jeden długi i forsujący marsz. Wszystko zależy jednak od kondycji zwierzęcia. Zdecydowanie lepiej wybierać godziny poranne i wieczorne. Upał dla starszych psów działa wyniszczająco za to woda kojąco. Hydroterapia w postaci pływania czy zabawy w płytkiej wodzie relaksuje psa, rozluźnia mięśnie i wszelkie napięcia. Jedynym warunkiem jest odpowiednia dla zwierzęcia temperatury wody.
Wszelkie ćwiczenia fizyczne powinny sprawiać przyjemność naszemu pupilowi i nam samym, w żadnym wypadku nie wyczerpywać, a sprawiać przyjemne przesilenie.
Daria Wyrostkiwicz – napsitemat.com.pl
fot. Pixabay.com