Pielęgnacja psów i kotów: codzienne czynności

 Pielęgnacja psów i kotów: codzienne czynności

Przypominamy o zabiegach, które należy regularnie wykonywać przy swoim psie czyt kocie, aby codziennie dbać o jego dobre samopoczucie. To proste czynności, które ponadto pozwalają na utrzymanie dobrych relacji z naszym towarzyszem.

Oczy, zęby, uszy: regularna kontrola

Zanieczyszczenia, które czasami znajdują się wokół oczu, można oczyścić odpowiednim balsamem lub nawet serum fizjologicznym (i niestrzępiącą się watą). U kotów i psów jasnowłosych wydzielina może pozostawić „uparte” ślady (utlenianie). Aby tego uniknąć, można przepuścić przez włos lekką warstwę wazeliny.

Każda nieprawidłowa wydzielina z oka, jakiekolwiek zaczerwienienie, powinny skłonić do konsultacji z weterynarzem. Oko jest delikatnym narządem i nie należy stosować kropli bez zaleceń lekarza weterynarii.

Trudności z żuciem, uporczywy nieświeży oddech… mogą być oznaką problemu z jamą ustną. Ponownie, lepiej się skonsultować z lekarzem. Zwłaszcza, że ​​może to mieć konsekwencje dla organów innych niż sfera jamy ustnej.

Przyzwyczajenie psa lub kota do mycia zębów (za pomocą odpowiedniej szczoteczki, nakładki na palec i odpowiedniej pasty do zębów) może zwalczyć tworzenie się kamienia nazębnego. Twój lekarz weterynarii może również doradzić ci w sprawie specjalnie przygotowanych produktów i/lub smakołyków.

Podczas wizyty, zarówno rutynowej (np. przypomnienie o szczepieniach), jak i motywowanej problemem zdrowotnym, weterynarz sprawdzi uzębienie twojego towarzysza. Możesz rozważyć odkamienianie za pomocą „weta”.

Należy pamiętać, że często ubezpieczenie zdrowotne zwierząt może pokryć koszty weterynaryjne. Taka praktyka stosowana jest coraz częściej w krajach UE. Warto pamiętać, że pakiet prewencyjny niektórych formuł ubezpieczeniowych może być również wykorzystany do finansowania zabiegów weterynaryjnych.

Uszy będą również sprawdzane i czyszczone w razie potrzeby. Ponownie używając odpowiedniego produktu. Weterynarz może pokazać, jak to zrobić, bez użycia wacika. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z ucha, nadmierne drapanie, to częste zjawisko u psa czy kota, który ma tendencję do potrząsania lub przechylania głowy i dlatego może cierpieć na infekcję (roztocza ucha, zapalenie ucha itp.).

Obcinaj pazurki?

Nie wszystkie zwierzęta używają pazurów w ten sam sposób. Czasami trzeba je wyciąć. W zależności od koloru pazura nie zawsze widzimy miazgę. Dlatego nie wolno nam ciąć zbyt „daleko”.

Możesz skorzystać z cięcia pazurów, aby sprawdzić łożyska. U niektórych ras lub typów psów i kotów sierść rosnąca w tym obszarze również może zostać przycięta. Warto, by pierwszy taki zabieg był nam zademonstrowany przez weterynarza lub groomera.

Dobre szczotkowanie i kąpiel

Rytm szczotkowania będzie zależał od charakteru włosów. Pomoże wyeliminować martwe włosy i zanieczyszczenia. U kotów, dla których mycie się jest punktem honoru, czesanie zapobiega połykaniu sierści podczas lizania. Kulki te mogą być przyczyną problemów trawiennych: zaparć, wymiotów, a nawet w niektórych przypadkach niedrożności. Szczotkowanie to także okazja do sprawdzenia skóry i upewnienia się, że nie ma urazów ani pasożytów.

Ważną zasadą przy myciu psa i kota jest użycie odpowiedniego szamponu, ponieważ ich pH jest inne niż nasze.

Chociaż środki przeciwpasożytnicze mogą być wodoodporne, konieczne będzie ponowne zastosowanie środka przeciwpasożytniczego, jeśli było dużo kąpieli (z tego czy innego powodu) lub jeśli zwierzę np. dużo się kąpało.

Umyta miska

Miska na wodę powinna być regularnie wymieniana, a miska czyszczona. Podobnie należy myć miski, nawet w przypadku dystrybucji suchej karmy. Także kuweta powinna być czysta.

Pamiętać jednak należy, że pies i kot są zazwyczaj zwierzętami samowystarczalnymi. Możemy im pomóc, umilić życie, ale nie popadajmy w paranoję. Nic się psy nie stanie, jeśli nie umyjemy mu zebów… To pies, a w XXI wieku coraz więcej osób szkodzi zwierzętom tylko dlatego, że zaczyna je traktować jak ludzi czy nawet niemowlęta. Pies jest kochany. Kot także. Jednak pies to pies, a kot to kot.

Źródło: santevet.com

Fot. Pixabay.com

 

Zobacz także