Pourodzeniowa ślepota szczeniąt i kociąt
Mimo potężnych różnic gatunkowych między kotami i psami w przypadku wyjaśniania przyczyn zamkniętych powiek u potomstwa tych ssaków pokusić się można o wrzucenie ich do jednego worka z napisem drapieżniki. W dużej mierze właśnie drapieżniczy tryb życia wymusił na naturze takie rozwiązanie.
Zabezpieczenie dla zmysłów
Kategoryzacja psów i kotów jako drapieżniki, czyli zwierzęta polujące, by przetrwać, ułatwia nam znacznie zrozumienie stopnia ważności zmysłów wzroku, słuchu i węchu. Warto dodać, że szczenięta i kocięta w pierwszych tygodniach po urodzeniu nie tylko nie widzą ale również nie słyszą. Utrata któregokolwiek ze zmysłów, oczywiście w warunkach naturalnych, nie hodowlanych, znacznie obniżyłaby możliwości ich przetrwania. Pierwsze zagrożenia dla zmysłów pojawiają się już podczas rozwoju płodowego. Niebezpieczeństwem tym są różnego rodzaju wydzieliny i substancje dostające się do płynu owodniowego. Zamknięte powieki chronią zatem oczy szczeniąt i kociąt przed ewentualnymi, szkodliwymi skutkami kontaktu z płynem owodniowym. Identyczną funkcję spełnia „zamknięcie” przewodów słuchowych. Niesłyszące i niewidome młode w pierwszych dniach życia potrafią orientować się w świecie wyłącznie za pomocą węchu. Dzięki temu zresztą zmysł ten aktywnie się rozwija, co oczywiście bardzo przyda się drapieżnikom w przyszłości.
Planowe wcześniactwo
W naturze nie ma nic przypadkowego, ślepota i głuchota nowonarodzonych szczeniąt i kociąt ma pewne znaczenie również dla ich matek. W czasie ciąży, żyjąca dziko suka i kotka by żyć nie może przestać polować. Oznacza to, że mimo odmiennego stanu musi prowadzić bardzo aktywny tryb życia. Kiedy szybkość i zręczność decydują o przetrwaniu nie mam mowy o potężnym brzuchu, który dorównałby masą matce w czasie oczekiwania na pełne osiągnięcie dojrzałości potomstwa w łonie. Gdyby młode w macicy były wystarczająco duże i w pełni rozwinięte ich ciężar i wielkość uniemożliwiłby ciężarnym matkom poruszanie. Zarówno psy jak i koty rodzą kilka młodych na raz. Z tego powodu muszą urodzić je nie do końca dojrzałe. W naturze obowiązuje bowiem pewien wzór, urodzenia pojedyncze to dojrzałe młode, ciąże mnogie to dojrzewanie młodych jeszcze po urodzeniu.
Oczy szczeniąt i kociąt otwierają się w 7-14 dniu życia. W pierwszych dniach po otwarciu oczu szczenięta i kocięta są w stanie zauważyć tylko jasne, poruszające się obiekty. Dopiero z czasem, stopniowo stają się w pełni widzące.
DW/fot. chiens-guides-ouest.org