Borelioza u kotów

 Borelioza u kotów

Koty są równie często atakowane przez kleszcze, jak inne zwierzęta. Długie i samotne wyprawy, ich ciekawskie charaktery oraz potrzeba eksplorowania terenu powodują, że są nawet bardziej narażone na kontakt z kleszczami niż psy, które na spacer wychodzą z człowiekiem.

Dobra nowina jest taka, iż boreliozą koty zarażają się znacznie rzadziej niż psy i ludzie. Zła, że bardziej podatne są na babeszjozę, anaplazmozę i tularemię, aczkolwiek choroby te występują u nich sporadycznie.

Jakie są  objawy boreliozy u kota?

Problemem jest fakt, że przebieg boreliozy u kota jako gatunku  jest słabo poznany, a choroba może mieć także bezobjawowy przebieg.

„Niektóre źródła podają, że przebieg choroby u kota w warunkach naturalnych jest mało prawdopodobny, inne, że nie więcej niż 5% zarażonych zwierząt wykazuje objawy”

– podaje portal weterynarianews.pl

Wymienione poniżej objawy, wyraźnie widoczne u innych gatunków zwierząt, powinny nas zaniepokoić:

„Pierwsze objawy mogą być nieswoiste i ciężkie do powiązania z boreliozą. Jest to ogólne osłabienie zwierzaka, apatia, utrata apetytu i gorączka powyżej 40 stopni. Dopiero po czasie choroba objawia się zmianami we wspomnianych wcześniej narządach np. nagłą kulawizną, spowodowaną stanem zapalnym w obrębie stawu, czy ogólnymi problemami z poruszaniem się. Innym z poznanych powikłań jest odkłębuszkowe zapalenie nerek, co nieleczone może w konsekwencji doprowadzić do niewydolności nerek a wcześniej dawać objawy w postaci obrzęków, wymiotów lub spadku wagi”

– informuje weterynarianews.pl

Jak zdiagnozować kocią boreliozę?

Borelioza ujawnić się powinna w testach serologicznych, które są najskuteczniejsze, słabszą opcją są badania cytologiczne, z kolei badania PCR umożliwiają wykrycie DNA bakterii, są zatem bardzo precyzyjne. Najczęściej jednak podstawą diagnostyki są badania laboratoryjne krwi pod kątem przeciwciał.

Jak zapobiegać boreliozie?

Na boreliozę nie ma szczepionek. Kuracja polega na antybiotykoterapii i leczeniu objawowym. Profilaktyka odgrywa w tym przypadku ogromną rolę. Stosować należy preparaty zabezpieczające zwierzęta domowe przed kleszczami. Dostępnych jest wiele preparatów w postaci kropel lub sprayów, zawierają one permetrynę, fipronil, amitrazę lub propoksur. Działają one prze kilka tygodni, dlatego warto wyszczotkować sierść kota, za każdym razem, kiedy powróci ze swojej wędrówki. Dobrym rozwiązaniem jest obroża przeciwkleszczowa, ale może ona utrudnić kotu poruszanie się.

 

Źródło: weterynarianews.pl

Foto: Pixabay

Zobacz także