Charty to najbardziej zakazane psy w Polsce! Specjalne pozwolenia…

 Charty to najbardziej zakazane psy w Polsce! Specjalne pozwolenia…

W Polsce charty są prawnie bardziej zakazane niż słynne amstafy czy rottweilery. Prawo jest jednoznaczne. Na ich posiadanie potrzebne są specjalne pozwolenia w formie decyzji administracyjnej. Te dotyczą nawet psów nierasowych, ale w typie charta, a więc chartopodobnych.

Hodowanie lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców wymaga zezwolenia starosty właściwego ze względu na miejsce prowadzenia ich hodowli lub utrzymywania, wydawanego na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa

– czytamy w zapisach Ustawy Prawo łowieckie w artykule 10.

Jak interpretuje ten zapis Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach? To tam znalazła się szczegółowa wykładnia tego artykułu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy – hodowanie lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców wymaga zezwolenia starosty właściwego ze względu na miejsce prowadzenia ich hodowli lub utrzymywania, wydawanego na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa. Cytowany przepis został zamieszczony w rozdziale 3 ustawy, regulującym zasady prowadzenia gospodarki łowieckiej, do których należy m.in. ochrona i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych (art. 3 pkt 1). W ramach tej gospodarki podstawową jest zasada ochrony zwierzyny poprzez stwarzanie warunków bezpiecznego bytowania (art. 9 ust. 1). Trzeba mieć także na uwadze, iż jednym z takich sposobów jest nałożenie na podmioty prowadzące gospodarkę łowiecką obowiązku zwalczania kłusownictwa i szkodnictwa łowieckiego (art. 9 ust. 1 pkt 1)

– czytamy w wyroku WSA z 13 lipca 2010 r.

W tym kontekście nie może budzić wątpliwości, że objęcie wymogiem uzyskania zezwolenia na posiadanie, hodowanie lub utrzymywanie wyłącznie chartów rasowych i ich mieszańców oznacza, że tylko charty rasowe i ich mieszańce z mocy ustawy uznane zostały za zwierzęta stanowiące – z uwagi na ich naturę – zagrożenie dla bezpieczeństwa bytowania zwierząt łownych. Psy te mogą bowiem służyć kłusownictwu (por. wyrok WSA w Krakowie z 8 marca 2005 r. sygn. akt. II SA/Kr 2012/02)

– dowiadujemy się dalej z treści uzasadnienia wyroku w sprawie jednego z posiadaczy psów w typie charta.

Zdaniem Sądu, każdy starosta wnikając w sprawę powinien mieć na uwadze dobro, które zapisy o chartach mają powodować, a więc przeciwdziałanie kłusownictwu. Czy naprawdę większość osób, które chciałyby hodować charty rosyjskie, angielskie czy polskie myśli o kłusowaniu? Zdania co do zasadności prawa dotyczącego posiadania chartów i psów w typie charta są podzielone.

Robert Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl

fot. Pixabay.com

 

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także