Chihuahua to miłość, która zmienia życie! Tako rzeczą hodowczynie z hodowli Chihuahua „Jaro” z Poznania

 Chihuahua to miłość, która zmienia życie! Tako rzeczą hodowczynie z hodowli Chihuahua „Jaro” z Poznania

Joanna i Wiktoria Konopka, matka i córka, hodowlę postanowiły założyć zupełnie spontanicznie. „Początki wszystkiego co się w życiu robi bywają różne i czasem nawet trudne, nie inaczej było w naszym przypadku. Nasze rozpoczęcie przygody z hodowlą piesków chihuahua, przypadło na początki choroby COVID-19. Dużo osób chciało mieć psa, lecz niestety bali się przyjeżdżać z wiadomych przyczyn. Przezwyciężyłyśmy ten trudny czas i teraz jest wspaniale!” – mówią nam kobiety. Wiktoria po ukończeniu liceum planowała iść na studia prawnicze. Chciała zostać adwokatem, lecz ogromna miłość i pasja do psiaków popchnęła ją na kurs zawodowy technika weterynarii. „Właśnie kończę pierwszy rok i czuję, że nie żałuje swojego wyboru. Mama – Asia – jest szczęśliwa, że ma taką gromadkę małych słodziaków przy sobie. Mówi także, że beze mnie sama nie potrafi sobie poradzić z porodem. Śmiejemy się, że jestem lekarzem ginekologiem, a mama wspaniałą akuszerką!” – dodaje hodowczyni z Hodowli Chihuahua „Jaro” z Poznania, z którymi rozmawia Agnieszka Winnik z napsitemat.com.pl

Jak wszystko się zaczęło?

Przypadkowe spotkanie sąsiadki 7 lat temu, która posiadała trzy sunie rasy chihuahua sprawiło, że zakochałyśmy się w tej rasie. Zgodnie uważamy, że bez nich już nie potrafiłybyśmy żyć, tak bardzo je kochamy. Nie ma nic bardziej cudownego, kiedy wracasz do domu po pracy i widzisz kilka merdających ogonków, które cieszą się na Twój widok! Te psiaki to czysta miłość, której nie da się opisać słowami, po prostu trzeba kupić sobie chihuahua i doznać ich miłości. Pewnie się państwo zastanawiają, dlaczego nasza hodowla nazywa się „Jaro”. Jest to nazwa wymyślona od imienia mojego świętej pamięci Taty Jarosława. Tata kochał psy i jesteśmy o tym przekonane razem z mamą, że gdziekolwiek Tata teraz jest, czuwa nad nami i naszymi maluszkami!

Ile psiaków liczy obecnie wasza hodowla?

Obecnie posiadamy 7 psiaków dojrzałych płciowo. Kupiłyśmy naszego (najstarszego już) Paco ponad 6 lat temu, dwa lata później sunię Coco i tak co parę miesięcy kupowałyśmy następne. Chihuahua działają jak narkotyk, chcesz więcej miłości tych piesków.

Jakie są charaktery tych zwierząt?

To bardzo trudne pytanie. Tak na prawdę to wszystko zależy od wychowania psa. Ludzie często traktują te pieski jak zabawkę, nie biorą pod uwagę ich psychiki i często ją psują. Chihuahua to bardzo mądre psy, szybko się uczą i lubią spędzać czas ze swoim właścicielem. Bardzo często „wybierają” spośród domowników tego jedynego, który będzie jego ukochanym człowiekiem. Wbrew pozorom i stereotypom, psy tej rasy nie są wcale agresywne i szczekliwe. Na przykład nasze psiaki szczekają tylko wtedy, gdy to one czują się w jakiś sposób zagrożone, lub ktoś dzwoni dzwonkiem do drzwi. W skrócie, bardzo mocno kochają, są rezolutne i pełne energii, ale będą też takie, które można określić „przylepami”, będą chciały się przytulać i siedzieć na kolanach swojego człowieka.

Co lubią robić, czego nie?

Chihuahua nie lubią długich spacerów to na pewno! Mimo to, powinno się z nimi często wychodzić, gdyż ich pęcherz jest bardzo malutki. Lubią natomiast się bawić, przytulać i pilnować swojego właściciela, potrafią chodzić za nami wszędzie, nawet potrafią przesiadywać z nami w łazience. Lubią także spać (bardzo często pod kołdrą lub kocem), jednak w ciepłe dni uwielbiają i kładę nacisk na to słowo, wygrzewać się w nasłonecznionym miejscu. Jest mało rzeczy, które psy rasy chihuahua nie lubią robić, to bardzo społeczne psy, które nie nudzą się nawet same ze sobą.

Jak należy o nie dbać? Czy mają jakieś specjalne wymagania?

Przede wszystkim ubranka. To nie jest chora fanaberia właścicieli chihuahua, że w zimne lub wietrze dni zakładają im ubranka. Ich organizm bardzo szybko się wychładza przy niższych temperaturach, więc ważne jest zabezpieczenie ich przed zimnem. Także trzeba zwracać szczególną uwagę na ich kruche kończyny i wypadające rzepki. Dodatkowo bardzo ważna jest pielęgnacja ich sierści, przy długowłosych chihuahua ważne jest czesanie, by nie robiły się tzw. „dredy”, zwłaszcza koło uszu. Pielęgnacja nie kończy się tylko na sierści. Chihuahua mają duże, wyłupiaste oczy, które trzeba czyścić by nie zbierała się ropa i by nie robiły się zacieki. Jeżeli właściciel ma dwa psy, to ten problem jest rozwiązany, gdyż psiaki nawzajem oczka i uszy sobie wylizują. Chihuahua ogólnie rzecz biorąc są odporne na choroby, ale jednak trzeba regularnie badać im serce i oczy, ponieważ z tym mają największy problem.

Komu można doradzić zakup tej rasy?

Myślę, że te psy nadadzą się dla osób, które nie lubią nudy w swoim domu. Przy tych psiakach nie da się nudzić! Są także dla osób, które mają dużo czasu wolnego, bo chihuahua nie lubią samotności. Biorąc to pod uwagę myślę, że są świetne dla osób starszych.

Dla kogo zdecydowanie się nie nadaje?

Zdecydowanie nie nadaję się dla rodzin z małymi dziećmi, które nigdy wcześniej nie miały styczności ze zwierzakami lub gdy rodzice na np. misiach nie uczyli obchodzenia się ze zwierzętami. Chihuahua to bardzo małe pieski i łatwo jest zrobić im krzywdę. Nie nadają się także dla osób długo pracujących, mających mało czasu wolnego. Jeżeli psiak tej rasy przywiąże się do swojego właściciela, a ten zostawia go na większość dnia samego w domu, psiak może nawet umrzeć z tęsknoty!

Czy zwierzę tej rasy może żyć w mieście, czy będzie to problem?

Absolutnie nie będzie żadnego problemu. Chihuahua nadaje się do życia zarówno w mieście jak i na wsi. Pamiętać trzeba jednak o tym, iż są to płochliwe psy, wystarczy klakson samochodu czy dzwonek roweru i psiak może się przestraszyć i uciec, dlatego tak ważne jest prowadzenie go na smyczy i pod żadnym pozorem nie spuszczanie go z niej!

Co panie najbardziej fascynuje w tej rasie?

Najbardziej fascynujące jest to, jak bardzo inteligentne i odważne są te psy. Wiadomo, że psy nie potrafią mówić, lecz ich zachowanie, mowa ciała, a nawet mimika pyszczka wskazuje na to, że na prawdę rozumieją to, co się do nich mówi. Jest to niesamowite! Także niezwykła jest ich miłość, kochają bezwarunkowo i pokazują to całym sobą.

Hodowla  Chihuahua „Jaro” z Poznania: https://www.facebook.com/profile.php?id=100069963693453

fot. własne Hodowla „Jaro”

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także