Choroby psychiczne starzejących się psów
Psy starzeją się siedem razy szybciej niż ludzie. To oczywiście zależy od ras i o ile dla wielu osiągnięcie kilkunastu lat życia nie jest problemem to taki wiek dla doga niemieckiego byłby już wyczynem. Dlatego wszyscy musimy się mierzyć ze stosunkowo nieodległymi problemami psów-staruszków, nawet, jeśli dzisiaj takimi nie są.
Starzejący się pies – objawy
Kluczowe objawy są tożsame z objawami wśród ludzi. Starzejące się psy są mniej aktywne, szybciej się męczą, źle znoszą długie spacery i są – co istotne – bardziej drażliwe. Irytacja psa może mieć teraz miejsce nawet w sytuacja dotąd mu obojętnych emocjonalnie. Pies nie jest już tak towarzyski i nie szuka tym bardziej nowych znajomości. Nie chce się już bawić, a przynajmniej nie tak często i intensywnie. Zresztą, podobnie jak u ludzi, można nierzadko zaobserwować także starość widoczną u psa eksterierowo. Są to np. siwe włosy czy sierść na pysku.
Większość schorzeń jest bardziej prawdopodobna w psim starczym wieku, jednak na szczególną uwagę zasługuje problematyka bólów w stawach i sam stan kości psa. To tu właściciel powinien poświęcić najwięcej atencji i zadbać o odpowiednią temperaturę, wilgotność czy dietę.
Portal Butcherspetcare.com wylicza choroby, które są najczęściej spotykane u starzejących się psów.
- zwyrodnienia stawów,
- dyskopatia,
- choroby nerek i wątroby związane z niewydolnością tych narządów,
- nowotwory,
- cukrzyca,
- choroby serca i układu krążenia,
- otyłość.
Choroby psychiczne u starzejących się psów
Z pośród dziesiątek chorób psychicznych, występujących u psów podobnie jak u ludzi, część z nich jest najczęściej obserwowana u psów starzejących się. Bez wątpienia najczęściej notowaną chorobą psychiczną u psów-staruszków jest Alzheimer. Choroba ta wynika z progresywnej degeneracji tkanki mózgowej. Dzieje się tak w wyniku nie tyle samej starości, co odkładania się złogów beta amyloidu, czyli peptydów złożonych z konkretnej ilości aminokwasów.
„Objawy demencji u psa to poczucie zagubienia (pies nie jest w stanie rozpoznać znanych sobie miejsc), zaburzenia snu (pies przesypia dnie i jest aktywny w nocy), utrata czystości, lęki separacyjne. Ryzyko wystąpienia tego zaburzenia możemy zminimalizować dbając o odpowiednią dietę psa (możliwie jak najmniej przetworzoną, z mięsa, bez konserwantów) oraz codzienną aktywność”
– podpowiada Butcherspetcare.com
Lista chorób psychicznych jest oczywiście dłuższa i mogą na niej się znaleźć m.in. fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, lęk uogólniony czy depresja.
Pamiętajmy więc, starzejące się psy wymagają większej uwagi swojego pana i częstszych wizyt u weterynarza. Na pewno też wymagają dobrej diety i mają potrzebę większej ilości spokoju.
RW/Butcherspetcare.com
fot. Pixabay.com