Czym jest psia schizofrenia?
Psia schizofrenia to zaburzenie nastroju, które wpływa na wszystkie zachowania i w którym to stanie pies doświadcza zmiany w postrzeganiu rzeczywistości. Choroba ta manifestuje się poprzez nieproporcjonalne reakcje na bodźce wewnętrzne. Psia schizofrenia wraz z dystymią stanowią grupę chorób psychicznych.
Objawy kliniczne i behawioralne objawy schizofrenii u psów
Psia schizofrenia charakteryzuje się napadami omamowymi, w których zwierzę wydaje się odcięte od świata. Napady najczęściej pojawiają się w wieku od 1 do 4 roku życia psa, którego zachowanie mogło być całkiem normalne aż do pierwszego napadu. Brutalność w kontakcie (psy-samce) i nadmierna nieśmiałość (suki) bywa obserwowana przed pierwszymi atakami.
Wyimaginowany świat…
Epizody chorobowe mogą objawiać się halucynacjami, atakami drażniącymi niezwiązanymi z kontekstem, stereotypami (np. połykanie wyimaginowanych much).
Warto dodać, że jednostronne lub obustronne rozszerzenie komór bocznych mózgu jest dodatnio skorelowane z tym zespołem chorobowym.
Zdecydowana większość poradnictwa behawioralnego jest motywowana nagłym wystąpieniem jednego lub więcej epizodów agresji. Innymi słowy, zauważamy chorobę wtedy, kiedy czujemy się zagrożeni. Gwałtowność ataków, a także poczucie nierozpoznawanie własnego psa są dla właścicieli bardzo traumatycznymi momentami. Często spotyka się również poczucie, że pies jest szalony i całkowicie oderwany od rzeczywistości.
Co robić?
Jeśli podejrzewamy u psa zaburzenia psychiczne czy też dysfunkcję neurologiczną należy udać się do weterynarza lub od razu do specjalisty (neurologa), by postawił diagnozę i zaproponował leczenie.
RW/fot. Pixabay.com