Dog niemiecki to połączenie siły i elegancji w jednym ciele

 Dog niemiecki to połączenie siły i elegancji w jednym ciele

Dog niemiecki nie jest dużym psem, jest wręcz ogromny. To kolos pełen wdzięku i elegancji. Jego ponadprzeciętne rozmiary i atletyczna sylwetka zupełnie nie współgrają z potulnym usposobieniem ociężałego misia.

Dog niemiecki w historii

Istnieje przypuszczenie, że rasa ta powstała w Tybecie. Najstarsze wizerunki tybetańskich dogów niemieckich znaleziono w babilońskich sanktuariach z XII wieku p.n.e. Stamtąd psy przybyły do ​​Indii, Chin, Mezopotamii. Od IV wieku p.n.e., w starożytnej Grecji, aktywnie wykorzystywano je jako molosy bojowe, początkowo traktowane były wręcz jak trofea po zwycięstwie nad Kserksesem. Istnieją wizerunki męskich osobników dogów niemieckich na starożytnych egipskich rysunkach z czasów Tutanchamona, czy też na monetach datowanych na 36 p.n.e. Archeolodzy odnaleźli tybetańskie pisma z 1121 roku p.n.e., w których wspomina się o psach mogących być dogami niemieckimi. W XIX tomie „Geoponics” – bizantyjskiej encyklopedii rolnictwa X wieku – występuje opis polowania z molosami. W starożytnym Egipcie pies ten był na tyle szanowany, że w przypadku śmierci zwierzęcia wszyscy członkowie rodziny pogrążali się w żałobie i zgodnie z rytuałami  golili głowy i pościli. Uważa się, że przodkami dogów niemieckich są psy myśliwskie Bullenbeiser, obecnie rasa ta nie istnieje. W XVI wieku w każdy szanującym się ród szlachecki posiadał doga niemieckiego. Przystrajano je w złocone, inkrustowane drogocennymi kamieniami aksamitne obroże i traktowano jako atrybut dobrobytu i siły rodu. Do naszego kraju rasa to przybyła w XIX wieku.

Wiele nazw, jedna rasa

Nazwa rasy jest różna w różnych krajach. W Polsce to po prostu dog niemiecki. We Włoszech i niektórych krajach anglojęzycznych określa się je mianem „Alano” – Mastiff. W Danii rasa ta nazywana jest „mastifem duńskim” czy „dużym Duńczykiem”. Już w 1880 roku, opracowano pierwszy, oficjalny wzorzec rasy. Pisało się wtedy o dogu niemieckim: „ jak piękny koń”, „złoty środek i równowaga między dwoma skrajnościami” (czyli między psem a mastifem). Ze względu na gigantyczne rozmiary przedstawiciele rasy uważani są za królów psiego świata natomiast biorąc pod uwagę ich charakter określa się ich mianem czułych olbrzymów”

Niebagatelne rozmiary

Według norm dogi niemieckie dzielą się na grupy ze względu na umaszczenie: czarny, pręgowany, płowy, płaszczowe, niebieski, arlekin. Krycie dogów niemieckich odbywa się między osobnikami tego samego koloru. W przypadku nieprawidłowego krycia z mieszaniem grup pojawiają się kolory niestandardowe. Molosy te charakteryzują się dymorfizmem płciowym (samce różnią się od suk). Standardowy wzrost niemieckiego Apollo przedstawia się następująco: samce – od 76 do 90 cm, samice – od 71 do 84 cm w kłębie. Największy pies wszechczasów, nazwany niebieskim dogiem z Arizony to Giant George, jego wzrost wynosił 110 cm, waga – 111 kg. Przybliżona racja żywieniowa na miesiąc przekroczyła 60 kg. Obecnie w opinii hodowców krajowych istnieje tendencja do zmniejszania wzrostu tych molosów.

Dog niemiecki – flegmatyk o cechach melancholika

Temperament dogów niemieckich jest flegmatyczny, odpowiednio ukształtowane i dostatecznie uspołecznione psy nie są agresorami ani nie przejawiają skłonności przywódczych. Nie nadają się do prowokacji, unikają sytuacji konfliktowych. Dzięki rozwiniętej zdolności adaptacji umysłowej mają doskonałą kontrolę nad sobą i panują nad sytuacją. Są delikatne, a przy tym mają doskonałą pamięć i rozwiniętą intuicję. Czułe i lojalne wobec członków swojej rodziny, z zasady ignorują nieznajomych. Jednocześnie są w stanie „odczuwać” złe intencje w stosunku do „swoich” i podejmują wtedy działania. Dog niemiecki jest dobrym stróżem i doskonałym obrońcą. W sytuacjach zagrożenia zareaguje niestandardowo, raczej nie wykorzysta jednak swoich atutów zazwyczaj najpierw ostrzega,  później woli przeciwnika po prostu powalić niż zrobić mu krzywdę z premedytacją.

„Psi Król” uwielbia towarzystwo, krok w krok podąża za właścicielem i uczestniczy we wszystkich sprawach rodzinnych. Uwielbia leżeć na kanapie ale też podróżować. Udziela głosu tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwykła postawa doga niemieckiego to majestatyczna godność i niezachwiana dobra natura . W trakcie treningu obdarza on zaufaniem swojego właściciela dzięki czemu szkolenie szczeniaka doga niemieckiego nie jest trudne. Najważniejsze to rozpocząć edukację nie później niż w wieku 5 miesięcy, czyli przed psim okresem dojrzewania. Należy pamiętać, że dogi rosną szybko, ale powoli dojrzewają. Stają się dorosłymi po około półtora roku.

Dog niemiecki pokocha nawet z kotem

Właściciele dogów niemieckich jednogłośnie twierdzą, że są to psy kochające i tolerancyjne. Z pobłażliwą cierpliwością znoszą wszystkie dziecinne zaczepki, psoty i inne dziwactwa. Mimo wielkiej tolerancji zostawienie giganta samego z bardzo małym dzieckiem nie jest rozsądne. Nie, dlatego, że pies może umyślnie zrobić krzywdę, ale dlatego, że może przypadkowo nadepnąć, przygnieść lub przewrócić dziecko a to ze względu na jego nieskromne rozmiary może być niebezpieczne.

Dogi niemieckie są również bardzo lojalne wobec innych zwierząt mieszkających w tym samym domu. Potrafią ”dogadać się” z prawie każdym zwierzęciem. Jeśli dog niemiecki zamieszka w domu, w którym mieszkają inne zwierzęta i nie będą one przejawiały wobec niego agresji i nie będzie musiał zanadto dzielić się właścicielem zwierzęta zaprzyjaźnią się i będą poprawnie ze sobą koegzystować.

Jak słoń w składzie porcelany

Wiele osób z podziwem podchodzi do tej gigantycznej rasy, ale nie każdy może sobie na nią pozwolić. Dog niemiecki na pewno nie jest odpowiedni dla osób, które mają obsesję na punkcie czystości. Zdarza się, że pies bardzo się ślini, zazwyczaj brudzi i bałagani, upuszcza przedmioty a gdy się nudzi, gryzie je. Z uwagi na swoje rozmiary wiele rzeczy po prostu przewraca, sięga ze stołu czy szafki interesujące go przedmioty po czym znudzony zostawia je w dowolnym miejscu. Jest ciekawski i z  przyjemnością przeczesuje kąty w poszukiwanie „nowości”. Wpychając się w za małe dla niego przestrzenie masą ciała przesuwa stojące mu na drodze przeszkody. Szczeniaki i psie nastolatki potrzebują stałego nadzoru, poznając dopiero otaczający je świat są wszędobylskie. Zarówno małe jak i duże dogi niemieckie uwielbiają uwagę, trzeba im poświęcić sporo czas by nie czuły się osamotnione.

Daria Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl

fot. Pixabay.com

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także