Gdy pies trzęsie się jak galareta
Widok trzęsącego się z zimna psa przy obecnym spadku temperatur i odczuwalnie nadchodzącej jesieni nie powinien nikogo dziwić. Minie trochę czasu zanim czworonogi, szczególnie te z delikatniejszą sierścią czy włosem, przystosują się do zmiany warunków atmosferycznych. Są jednak sytuacje, w których pupil trzęsący się jak galareta powinien wzbudzić naszą czujność. Dygotanie psa może być oznaką problemów emocjonalnych, a także choroby.
Normalna reakcja fizjologiczna
Dygotanie psa najczęściej jest wynikiem typowych, fizjologicznych reakcji organizmu na zimno, niepokój, strach, chwilowy dyskomfort. Jedynym i najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z takim rodzajem drżenia jest eliminacja przyczyny. Jeżeli pies trzęsie się bo jest mu po prostu zimno wystarczy go ogrzać, gdy reakcję taką powoduje niepokój, strach, postrzegany również jako rodzaj dyskomfortu, należy usunąć bądź zminimalizować czynnik stresogenny. Oczywiście najlepiej jeżeli uda się uprzedzić fakty i otulić psa zanim zmarznie czy zapobiegać sytuacjom wywołującym drżenie. Nie należy jednak martwić się gdy nie jest to możliwe gdyż dygotki fizjologiczne nie stanowią bezpośredniego niebezpieczeństwa dla zdrowia czworonoga.
Patologiczne przyczyny drżenia
Jeżeli nie występuje żadna z przyczyn wywołujących fizjologiczną reakcję organizmu a pies trzęsie się podejrzewać możemy różnego rodzaju choroby. Bardzo często psy drżą w wyniku infekcji wirusowych. Do najczęściej spotykanych, objawowo zbliżonych, zaliczamy: wirusowe zapalenie wątroby, paro wirusowe zapalenie jelit, adenowirus, dżuma. Niekontrolowane drżenie ciała u psów powodują również choroby pasożytnicze takie jak: piroplazmoza, choroba heartworm czy inwazja robaków tak wewnętrznych jak i zewnętrznych. Najtrudniej diagnozowalne, a także wywołujące drżenie ciała u psów są problemy w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Dygotanie jest objawem charakterystycznym dla hipoglikemii, chorób tarczycy i serca, zapalenia rdzenia kręgowego i rzucawki. W przypadku wszystkich wyżej wymienionych patologii oczywiście występują również objawy współistniejące pozwalające na odpowiednią diagnozę i leczenie.
Drżenie, które powinno alarmować
Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty jeżeli drżenie trwa dłużej niż 1-2 godziny i nie jest zachowaniem charakterystycznym dla danego psa, towarzyszy mu gorączka powyżej 39°C, wymioty, letarg, odmowa jedzenia, duszność, ślinienie, biegunka czy brak koordynacji. W wielu przypadkach szybka reakcja i natychmiastowe leczenie jest gwarancją na powrót pupila do zdrowia.
DW/fot. Pixabay.com