Kłosiński: porzucenie zwierzęcia jest przestępstwem

 Kłosiński: porzucenie zwierzęcia jest przestępstwem

Każde porzucenie zwierzęcia jest w polskim prawie przestępstwem. Trzeba przyjąć do wiadomości, że za to możemy zostać ukarani – powiedział w wywiadzie dla Telewizji Republika Piotr Kłosiński, prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego i wiceprezydent międzynarodowej World Kennel Union.

Zdaniem kynologa nieodpowiedzialne wybory ludzi skutkują przepełnionymi schroniskami dla zwierząt zwłaszcza w czasie wakacji.

„Każde porzucenie zwierzęcia jest w polskim prawie przestępstwem. Możemy za to zostać ukarani. Pies, który jest zwierzęciem stadnym, traktującym rodzinę jako swoje stado, bardzo źle przeżywa rozłąkę z ludźmi”

– mówił Piotr Kłosiński z PPK.

„Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wyjeżdżamy na wczasy i nie możemy zabrać ze sobą pupila, jest zostawienie go u rodziny lub przyjaciół, z którymi miał on już wcześniejszy kontakt”

– radził kynolog.

Jego zdaniem „trzeba uważać z hotelami dla zwierząt”.

„Jeśli jest to miejsce tylko dla czasowego przetrzymania zwierząt to trzeba być ostrożnym. (…) Dla mnie nie są to do końca dobre rozwiązania. Pies powinien trafić na okres przejściowy do innego domu, ale nie hotelowego. Często trzeba uważać. Czasami są to małe hotele, ludzie biorą psy do siebie i ma to charakter domowy, ale często tak nie jest”

– opowiada Piotr Kłosiński.

Jego zdaniem, obecnie ludziom brakuje odpowiedzialności przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu pod dach psa czy kota. Coraz częściej zwierzęta domowe traktowane są jako prezent pod choinkę czy chwilowa zachcianka.

RW/fot. screen TV Republika

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także