Leczenie powierzchownych ran psa środkami antyseptycznymi
Antyseptyki w leczeniu chorób psów to temat bardzo ważny i należy bezwzględnie pamiętać, że zarówno tutaj, jak i podczas każdego niemalże traktowania psów środkami medycznymi, eliminacja leków z organizmu psa jest często bardziej pracochłonna niż u ludzi. Dlatego wskazane jest stosowanie przede wszystkim leków weterynaryjnych przepisywanych na receptę dostosowanych do metabolizmu psa, czy to będą kapsułki, czy maści antyseptyczne.
Gdy dojdzie do powierzchownego zranienia psa, pierwszym naszym działaniem powinno być oczyszczenie rany w celu uzyskania efektu antyseptycznego. Aby to zrobić, niezbędna jest niewielka ilość wody z mydłem. Skuteczne jest również stosowanie kompresów nasączonych chlorheksydyną, nadtlenkiem wodoru lub produktami jodowymi, takimi jak Betadine. Tu należy oczywiście zachować czujność i uważać na alergie.
Uzupełnieniem leczenia jest weterynaryjny środek antyseptyczny w postaci sprayu lub maści. Musimy uważać i zapobiegać połykaniu przez psa toksycznych związków, zakładając mu obrożę lub zakładając na leczoną ranę dokładnie zakrywający ranę bandaż.
W przypadku problemów z oczami najczęściej stosowany jest środek antyseptyczny w postaci kropli do oczu. Innym rodzajem środków antyseptycznych są te stosowane jako płyny do płukania, spray, płyn lub żel. Niekoniecznie jest to więc sam lek, ale czasami jest to produkt zawierający ekstrakty z owoców cytrusowych.
A więc pamiętajmy, maści dla psów często działają przeciwzapalnie, antyseptycznie lub przeciwbólowo. Jakich należy używać, pytajmy o to z zaufaniem dobrych weterynarzy.
Za artykułem dr Jesus Cardenas z Doctissimo.fr
fot. Pixabay.com