Lider kynologów do polityków o zwierzętach towarzyszących: Trzeba zmienić prawo!
Podczas VIII Kongresu Rolników RP wśród zaproszonych gości znaleźli się są m.in. Premier Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Anna Gembicka, czy też lider związkowców Sławomir Izdebski, lider branży futerkowej Szczepan Wójcik czy prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego Piotr Kłosińśki, wydawca naszego Portalu napsitemat.com.pl oraz magazynu „Na Psi Temat”.
„Przede mną występowali znamienici goście. Myślę tu o premierze Morawieckim, wicepremierze Kowalczyku, minister Gembickiej czy ministrze Niemczuku. Skoro o rolnictwie powiedziano już wiele, ja chciałbym się skupić na zwierzętach towarzyszących, które zaliczane są do specjalnych działów produkcji rolnej”
– powiedział Piotr Kłosiński reprezentując Polskie Porozumienie Kynologiczne.
„Jako druga co do wielkości organizacja kynologiczna w Polsce, członek światowej organizacji World Kennel Union, wierzymy w to, że uda się system kynologiczny w Polsce doprowadzić do normalności. A przypomnę, że świat kynologiczny zwariował w 2012 r., od którego to roku powstało kilka tysięcy organizacji pseudokynologicznych, które nie mają nic wspólnego z kynologią i które udają, że tworzą dokumenty (rodowody dla psów i kotów – dop. Redakcji) i tak naprawdę oszukują ludzi”
– dodał Kłosiński.
Prezes PPK mówił następnie o działaniach jakie są podejmowane na rzecz zmniejszenia w Polsce bezdomności zwierząt i o akcjach, w których bierze udział PPK, zwłaszcza na terenach wiejskich.
„Wierzymy w to, że uda się sformalizować projekty zmian, które może przeprowadzić minister Henryk Kowalczyk czy wiceminister Anna Gembicka”
– stwierdził lider kynologów.
Zdaniem prelegenta należy skupić się na polepszeniu standardów w samych organizacjach zajmujących się hodowlami psów czy kotów rasowych oraz dokonać niezbędnych zmian w polskim prawie, także z zakresu definicji.
„Tak jak istnieje wiele patologii po stronie organizacji prozwierzęcych, podobnie jest w gronie organizacji kynologicznych. Faktem jest, że od 80, 90 lat polskiej kynologii nie doczekaliśmy się państwowej definicji psa rasowego”
– powiedział prezes PPK.
„Wierzę, że dzisiaj minister Kowalczyk zauważył problem zwierząt domowych i pewne sprawy da się szybko nadrobić. To nie są zagadnienia szczególnie skomplikowane”
– wyraził nadzieję Piotr Kłosiński, prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego i wiceprezes World Kennel Union.
Organizatorem VIII Kongresu Rolników RP było Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych.
Opr. RW
fot. Agnieszka Radzik