Mycie i kąpiel psa. Spa na cztery łapy…

 Mycie i kąpiel psa. Spa na cztery łapy…

Codzienna pielęgnacja psa to szereg czynności i czas, który należy poświęcić, by nasz pupil był zdrowy i piękny. Wśród wielu powinności kąpiel należy często do tych z higienicznych zabiegów, które podnoszą poziom stresu tak właścicielom jak i czworonogom.

Nie każdy pies lubi się kąpać . Poza rasami uwielbiającymi wodę większość pupili nie przepada za szorowaniem, szczotkowaniem i przycinaniem pazurków. Psiaki przyzwyczajone do kąpieli od małego najczęściej nie sprawiają większych kłopotów przy kontakcie z wodą w wannie, są jednak i takie, na które samo słowo „kąpiel” działa jak płachta na byka.

Jak często kąpać pupila?

Tak naprawdę psy nie wymagają częstego mycia. Nie znaczy to, że można ten zabieg ograniczyć do zera. Wszystko zależy od aktywności psa, pory roku i naturalnych potrzeb zwierzęcia. Pies, który prowadzi bardzo aktywny tryb życia z reguły potrzebuje większego skupienia nad higieną sierści niż „kanapowa przytulanka”. Nie można jednak dać się zwariować, szorowanie psa po każdej aktywności nie przyniesie mu nic dobrego, a wręcz przeciwnie.

Kwestia częstotliwości mycia psa jest dość kontrowersyjnym zagadnieniem. Większość groomerów przestrzega przed przesadą w tej kwestii. Minimalna ilość kąpieli to kilka razy w roku z naciskiem na pory ciepłe. Teoretycy twierdzą, że jeżeli pies jest zdrowy, gruczoły łojowe działają prawidłowo, to zwierze samoistnie wytwarza powłokę ochronną dla sierści. Częste kąpiele zwyczajnie ją usuwają, następuje przerost gruczołów łojowych a sierść staje się tłusta i brudna. Sprawa dotyczy oczywiście kąpieli z użyciem środków higienicznych, a nie basenowego pluskania w upalny dzień.

Na co zwrócić uwagę

Przygotowując wodę do mycia psa należ dostosować jej ilość do wzrostu psa, tak by czuł się bezpiecznie, najlepiej poziom wody ustalając poniżej podbrzusza. Nie należy rozpoczynać kąpieli, gdy woda wciąż leci do wanny. Wywołuje to bardzo często dodatkowe „przerażające” emocje. Temperatura wody nie powinna być za gorąca. Najlepiej jeżeli wacha się między 35 a 36°C. Zamknięte drzwi do łazienki zabezpieczą przed ucieczką pupila oraz niebezpiecznymi dla jego zdrowia przeciągami. Mocząc sierść czy nakładając szampon róbmy to zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, od głowy do ogona i unikajmy kierowania strumienia wody na genitalia zwierzęcia oraz uszy.  Jedynymi dopuszczalnymi kosmetykami przy myciu czworonogów są te przeznaczone dla nich, z uwagi na różne pH, nie należy stosować środków przeznaczonych dla ludzi. Nie powinna skusić nas również delikatność kosmetyków dla dzieci, one również mogą zaszkodzić psu. Wszystkie niepokojące objawy skórne powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii.

Zapach psa

Pies zawsze będzie pachniał psem. Pozbycie się jego naturalnej woni nie jest możliwe na dłuższy czas. Pierwsze godziny po kąpieli pupil bez swego zapachu czuje się zdezorientowany i zaniepokojony. Z reguły zdrowy pies nie wydziela nadmiernych zapachów, daje mu to gwarancję przetrwania na wolności. Pojawienie się mocnej nieprzyjemnej woni powinno być sygnałem do zwrócenia uwagi na warunki w jakich pupil przebywa i ewentualne choroby. Absolutnie zakazane jest stosowanie „ludzkich” perfum. Mogą one uszkodzić węch psiaka i tym samym narazić psa na kalectwo, gdyż pies polega głównie na zmyśle powonienia.

Daria Wyrostkiewicz – rzecznik PPK

fot. Pixabay.com (1), RW (2)

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także