Okulista dla psów i kotów musi posiadać nie tylko umiejętności…
Okulista dla psów i kotów oraz innych zwierząt to coraz częściej podstawowy dział dobrej i szanującej się kliniki weterynaryjnej. Te coraz częściej (zwłaszcza na Zachodzie) wyposażone są w wiele specjalistycznych urządzeń pozwalających na diagnostykę uszkodzeń oczu.
To co stoi na przeszkodzie w organizacji dobrych oddziałów okulistycznych to nie tylko kierunkowo wykształceni weterynarze, ale także finanse. Okulista dla psów i kotów powinien posiadać przynajmniej takie urządzenia jak:
- lampa szczelinowa do badania rogówki i soczewki,
- tonometr (urządzenie służące do pomiaru ciśnienia w oku i wykrywania np. jaskry),
- oftalmoskop pośredni, czyli wziernik fisona niezbędny do badania dna oka.
Stacja do elektroretinografii umożliwia rejestrację funkcjonowania siatkówki poprzez badanie reakcji mózgu na wysyłane błyski światła.
To badanie jest na przykład konieczne przed operacją zaćmy w celu sprawdzenia funkcjonowania oka. Warto sprawdzić, czy wasz okulista posiada takie badanie w swojej ofercie.
Niezbędne też jest specjalistyczne urządzenie służące do wykonywania operacji zaćmy.
Okulista dla psów i kotów powinien oferować działania od oceny przesiewowej po najbardziej zaawansowane badania i interwencje chirurgiczne.
Oto tylko niektóre z problemów, które dobry okulista dla psów i kotów, będący jednocześnie weterynarzem , powinien rozwiązać:
– zaćma u psów i kotów
– zwyrodnienie śródbłonka rogówki
– uszkodzenie trzeciej powieki (wypadająca część gruczołu trzeciej powieki lub wiśniowe oko)
(pisaliśmy o tym w artykule: „Wypadanie gruczołu łzowego trzeciej powieki”)
– suche zapalenie rogówki i spojówki oraz transpozycja kanału Sténona
– jaskra
– zwichnięcie soczewki
– sekwestracja rogówki
– owrzodzenia rogówki
– ostre zwyrodnienie siatkówki
– enukleacja
– przeszczep spojówkowy.
Lekarze spotykają się z wieloma problemami, jednak diagnoza jest zazwyczaj kluczowa do dalszego leczenia. Powody częstych konsultacji w weterynarii okulistycznej są różne, od chorób powierzchni oka takich jak zapalenie spojówek, owrzodzenia, nieprawidłowości w kształcie powiek czy nawet guzy powiek do poważnych zranień. Niektóre z problemów z oczami naszych czworonogów występują częściej wśród jednych ras niż innych. Psy genetycznie modyfikowane odwiedzają częściej okulistę niż przedstawiciele ras pierwotnych. Warto więc znaleźć dla nich dobrego i odpowiedzialnego specjalistę.
Robert Wyrostkiewicz – red. nacz. napsitemat.com.pl
źródło: vet24.fr
fot. ophtalmoveterinaire.com