Pełnowartościowy posiłek dla pupila w upalne dni – przepis

 Pełnowartościowy posiłek dla pupila w upalne dni – przepis

W gorące dni nie tylko ludzie nie mają apetytu na pełnowartościowy posiłek. Brak łaknienia w czasie upału dotyczy również naszych czworonogów. Oczywiście najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie organizmu, samą wodą jednak nie da się żyć. Ważne zatem by w momencie porannego czy wieczornego chłodu zwierzęta dostawały pełnowartościowe posiłki, by mimo wszystko zapewnić organizmowi odpowiednie ilości witamin, minerałów, różnorodnych składników odżywczych i kalorii.

Zrób sam pełnowartościowy posiłek

Samodzielne gotowanie dla psa nie jest tak naprawdę niczym skomplikowanym. Ważne by wiedzieć co jest wskazane w psiej diecie a czego absolutnie się wystrzegać.

Zaleca się, aby jadłospis dla psa nie był zbyt urozmaicony. Nie koniecznie dobrym kierunkiem jest „rozpieszczanie” pupila codziennie nowymi potrawami. Wystarczy zdecydować się na podstawowy przepis, na bazie którego przygotowuje się inne danie każdego dnia.

Przepis na owsiankę

Składniki (na około 3 litrowy rondel):

1-1,5 kg serca wołowego lub cielęcego,

ok100 gr ryżu,

1 marchewka,

1/2 cukinii,

odrobina świeżej dyni,

koperek, pietruszka,

1 łyżka oleju roślinnego,

Przygotowanie:

  1. Gotujemy serce wołowe w rondlu przez około 20 minut.
  2. Zioła i warzywa kroimy w drobną kostkę (około 0,7×0,7mm). W wielu „psich” przepisach zachęca się do zmielenia warzyw grubą tarką, dobrze jednak jest pokroić je w kostkę ponieważ sprzyja to czyszczeniu płytki nazębnej.
  3. Gdy mięso będzie ugotowane, wyjmujemy je z patelni i przekładamy na osobny talerz. Odlewamy 2/3 bulionu do osobnego pojemnika, a 1/3 zostawiamy w rondelku. Do rondelka dolewamy wody i gotujemy ryż w rozcieńczonym bulionie. Można oczywiście nie odsączać i wsypać ryż bezpośrednio do ugotowanego bulionu, dla wielu psów jednak buliony są trudne do strawienia i mogą powodować reakcje alergiczne.
  4. Wołowinę kroimy w kostkę (mniej więcej tak samo jak warzywa – 0,7×0,7mm). Jeśli kostki mięsa będą większe, to podczas jedzenia pies po prostu wybierze je z owsianki, a warzywa zostawi.
  5. Wkładamy posiekane serce do rondla z ugotowanym ryżem i dobrze mieszamy. Przed dodaniem warzyw i ziół dobrze jest pozwolić tej mieszance ostygnąć, mniej więcej do temperatury pokojowej, by warzywa nie były gotowane i nie traciły swoich korzystnych właściwości.
  6. Po dodaniu warzyw i ziół do rondla pozostaje tylko dodać 1 łyżkę oleju roślinnego i dobrze wymieszaj.

Smacznego

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także