Pies w mitologii, symbolice i astronomii

 Pies w mitologii, symbolice i astronomii

Pies zajmuje ważne miejsce w mitologii, ponieważ jest uważany za zwierzę psychopompiczne. To znaczy, prowadzi dusze do królestwa zmarłych. Podobnie mocno zaakcentowany jest pies w symbolice i astronomii.

Pies w mitologii

Symbolizm wilczego inicjatora i opiekuna królestwa umarłych znajdujemy wśród wielu ludów: Egipcjan (Anubis – bóg zmarłych i przywódca dusz, z głową psa lub szakala), Greków (Cerber – potworny pies z trzema głowami, strażnik Podziemia), Sioux (wilk nazywany „psem podziemnym”, a kojot „śmiejącym się psem”), Bantu (pies dostarcza wiadomości od zmarłych czarownikowi w transie), Meksykanie (Xolotl, bóg żółty pies, który towarzyszył słońcu w jego podróży pod ziemią, aby chronić je w nocy).

Pies w symbolice

Wśród Celtów pies uchodził za zwierzę wyjątkowej odwagi. Nazywanie kogoś „psem” w tej cywilizacji było oddaniem hołdu odwadze zainteresowanej osoby. Bohater Cuchulainn (pies Culanna) z irlandzkiej mitologii celtyckiej jest najbardziej emblematycznym obrazem dla tego przedstawienia. Dla Chińczyków pies jest jedenastym z dwunastu zwierząt występujących w zodiaku. Mówi się, że jest wrażliwy na wszystko, co dotyczy niesprawiedliwości, inteligentny i pomocny. Dla muzułmanów pies ma ciemną stronę, co czyni go nieczystą istotą, z wyjątkiem charta, który jest uważany za szlachetne zwierzę. Ta dwoistość przyniosła psu szereg niepochlebnych wyrażeń: „pieskie życie, pod psem, ty psie”. Rzadko zdarzają się wariacje pochwalne, takie jak „psia przyjaźń”.

Pies: od legendy do telewizji i komiksów

Istnieje również wiele legend o psie lub jego przodku wilku: czarnych duchach psów z brytyjskiego folkloru, wilkołakach, słynnych bestiach z Gévaudan, Nivernais czy Aubrac, „złym wilku” z Czerwonego Kapturka czy z Trzech Małych Świnek. Pies jest również w centrum uwagi w kinie i telewizji (Beethoven, Lassie, Rintintin, Rex…) lub w komiksach ( Idefix, Cubitus, Snoopy…).

Nie zapomniano o psie w powieściach takich jak „Pies Baskerville’ów”, przygody Sherlocka Holmesa, detektywa wymyślonego przez Sir Arthura Conan Doyle’a, „Biały kieł” Jacka Londona czy „Cujo” Stephena Kinga.

Pies w astronomii

Pies jest również reprezentowany w astronomii od czasów Ptolemeusza, przez konstelacje Wielkiego Psa (Canis Major), w którym znajduje się Syriusz, najjaśniejsza gwiazda na niebie, Małego Psa (Canis Minor), który wita Procjona, wschodzącą gwiazdę tuż przed Syriuszem. Jest też północna konstelacja psów myśliwskich (Canes Venatici), która została odkryta niedawno.

Źródło: Patrick Straub, futura-sciences.com

Tłumaczenie: Robert Wyrostkiewicz

Zdjęcie: http://psiakirasy.blogspot.com

 

 

 

Zobacz także