Pies z nadmiarem kilogramów
Otyłość uznawana jako jedna ze współczesnych chorób cywilizacyjnych dotyczy nie tylko ludzi, ale także ich pupili. Bardzo często jest tak, że złe nawyki żywieniowe właściciela przekładają się na przebywającego z nim czworonoga. Według szacunków 5% psów ma problemy z nadmiarem kilogramów.
Nadwaga a otyłość
Nadwaga i otyłość to terminy najczęściej używane zamiennie. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, z tego że jeden jest wynikiem, następstwem drugiego. Pierwszym objawem problemów z nadmiarem masy ciała jest nadwaga. Określamy nią moment, w którym optymalna masa ciała psa dla danej rasy wzrośnie o około 10%. Nadwaga bywa stanem utrzymującym się przez dłuższy czas zanim stanie się otyłością. Bez odpowiednich działań w przypadku pojawienia się nadwagi można uznać za pewnik, że przerodzi się w kolejne stadium jaką jest właśnie otyłość. Mówimy o niej w przypadku psów ważących o 15% więcej niż standard rasowy. Zarówno jeden jak i drugi stan zdiagnozować można poprzez obserwację. O ile jednak nadwaga jest jeszcze możliwa do samodzielnej korekty o tyle w walce z otyłością u psów będzie musiał właściciela wspomóc specjalista.
Przyczyny nadmiaru wagi u psów
Powody dla których pojawia się problem z nadmierną masą ciała u czworonogów nie są inne niż te, które dotyczą ludzi. Podstawowym i najczęstszym jest kwestia odpowiedniej diety, dalej brak aktywności fizycznej, podatność genetyczna, sterylizacja a na samym końcu choroby.
Zapewnienie psu odpowiedniej ilościowo porcji karmy nie rozwiązuje problemu. Zdarza się bowiem, że wybrana karma ma w składzie zbyt dużo lipidów czy węglowodanów albo najzwyczajniej w świecie jest za wysokokaloryczna dla psa. Bardzo często idzie to w parze z niską aktywnością fizyczną zwierzęcia co w rezultacie daje nadmiar wagowy. Siedzący tryb życia ludzi przełożył się niestety na zwierzęta powodując, że podstawą ich ruchu stały się krótkie spacerki higieniczne. Choć problem nadmiaru wagi dotyczy ogólnie psów, są rasy bardziej na niego podatne. Od najmłodszych lat pod kontrolą powinna być między innymi waga labradorów, spanieli bretońskich i cavalier king charles. Szczególną uwagę zwrócić należy na psy poddane zabiegowi sterylizacji oraz z problemami endokrynologicznymi.
Konsekwencje nadmiernej tuszy
Nadmierny przyrost masy ciała psa będzie stopniowo jednak coraz bardziej wpływał na jego samopoczucie i zdrowie. Ostatecznie nadwaga lub otyłość spowoduje poważne problemy zdrowotne, które przełożą się na oczekiwaną długość życia zwierzęcia. najczęściej konsekwencje narastają lawinowo a jeden problem jest wynikiem zaistniałego niedomagania. I tym samym: otyłość znacząco wpływa na stawy, powodując problemy z ich poruszaniem z czym łączy się choroba zwyrodnieniowa. Nadmierne obciążenie utrudnia oddychanie a niedotlenienie organizmu problemy z sercem. Jako powszechną przy otyłości zaliczyć musimy cukrzycę, inne problemy endokrynologiczne i dermatologiczne.
Wszystkie psy otyłe miały wcześniej nadwagę . Nadwaga jest etapem, który jest zdecydowanie łatwiejszy do pokonania i odwrócenia, otyłość narasta przez wiele miesięcy i jest znacznie trudniejsza do przezwyciężenia.
PS/fot. wamiz.com