PPK w Senacie na Pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Praw Zwierząt

 PPK w Senacie na Pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Praw Zwierząt

We wtorek odbył się pierwszy Ogólnopolski Kongres Praw Zwierząt. Politycy, aktywiści, przedstawiciele policji, samorządu i służb weterynaryjnych próbowali ocenić dotychczasową sytuację zwierząt w Polsce i przeprowadzić dyskusję nad koniecznością zmian legislacyjnych.

Z racji sytuacji covidowej, pomimo udostępnienia przez Senat sali plenarnej, w Kongresie wzięły udział tylko niektóre organizacje, a wśród nich cztery kynologiczne, w tym Polskie Porozumienie Kynologiczne.

Zwróciłem uwagę podczas panelu poświęconemu bezdomności zwierząt, że od lat proponujemy rozwiązanie, który w przeciągu 10 lat doprowadziłoby praktycznie do realnego zminimalizowania tego zjawiska. Sami hodowcy, których są dziesiątki tysięcy, byliby w stanie zapewnić fundusz, który pokryłby koszty sterylizacji czy kastracji i nie obciążał budżetu państwa. Uważamy, że jest to ścieżka walcząca nie tylko ze zjawiskiem bezdomności, ale z jego przyczynami. Do tego jest mniej uciążliwa niż proponowany na Kongresie nowy podatek od psów niewysterylizowanych czy niewykastrowanych. Nasza propozycja likwiduje też biznesy różnych dziwnych ludzi żyjących z pozorowanej walki z bezdomnością psów i kotów

– powiedział w Senacie Piotr Kłosiński, prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego i wiceprezes World Kennel Union.

– Mam nadzieję, że efektem Kongresu Praw Zwierząt będą zmiany prawne, które nie budzą kontrowersji politycznych

– powiedziała po obradach Kongresu wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), która z poseł Katarzyną Piekarską (KO) stały za organizacją wydarzenia.

Michał Kamiński (KO), wicemarszałek Senatu, powiedział w rozmowie z magazynem „Na Psi Temat” w trakcie Kongresu, że w sposób szczególny przygląda się sytuacji psów w Polsce, ponieważ sam jest posiadaczem psa rasowego.

Z kolei wiceminister Błażej Poboży (PiS) mówił w swoim wystąpieniu o ustawie regulującej status zwierząt w służbach mundurowych.

– Naszą intencją było stworzenie ustawy, która w sposób kompleksowy ureguluje status zwierząt w służbach od momentu doboru do danej formacji, przez cały okres funkcjonowania w niej, po przejście na zasłużoną emeryturę

– powiedział.

Podsekretarz stanu w MSWiA zaznaczył też, że nowe przepisy zostały uchwalone przez obydwie izby parlamentu w politycznym konsensusie.

Wśród uczestników Kongresu Praw Zwierząt znaleźli się parlamentarzyści, m.in. marszałek Senatu tomasz Grodzki, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL), posłanki: Małgorzata Tracz (KO), Daria Gosek-Popiołek, Joanna Senyszyn, Anita Sowińska (Lewica), senatorowie Halina Bieda, Alicja Chybicka, Joanna Sekuła (KO), Krzysztof Kwiatkowski (niezal.), a także wiceszef MSWiA Błażej Poboży oraz Główny Lekarz Weterynarii dr n. wet. Mirosław Welz oraz prokurator Agnieszka Goździk z Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej.

Robert Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl

Na collage’u Piotr Kłosiński (z lewej), prezes PPK oraz Robert Wyrostkiewicz, redaktor naczelny „Na Psi Temat” z wicemarszałek Senatu Gabrielą Morawską-Stanecką

Fot. w tekście – Przedstawiciele PPK z Wicemarszałkiem Senatu Michałem Kamińskim

 

 

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także