Psie ząbkowanie. Objawy wymiany zębów u psa

 Psie ząbkowanie. Objawy wymiany zębów u psa

Tyle ile w szczeniaku słodyczy tyle wyzwań związanych z opieką nad nim. Wraz z pupilem przejść musimy przez wszystkie etapy jego dorastania, dorosłości i starości. Nie da się ocenić, który czas jest najbardziej wymagający. Pewnym jest, że do tych trudnych zaliczyć należy psie ząbkowanie.

Mleczaki

Pierwsze, ostre jak igiełki, psie zęby, analogicznie jak u ludzi nazywane są mleczakami. W wieku mniej więcej dwóch miesięcy szczeniaki mają 28 zębów, 14 w szczęce i 14 w żuchwie, w następującym podziale: z każdej ze stron po 3 siekacze, 1 kieł i 3 przedtrzonowce. Wszystkie je z czasem wymienią z mlecznych na stałe. Kolejność zmiany zębów u psa jest następująca: siekacze w okolicach 3-5 miesiąca, kły i przedtrzonowce po 4-6 miesiącach,trzonowce po 5-7 miesiącach. Cały proces zazwyczaj kończy się w wieku dziewięciu miesięcy. Nie zawsze przebiega książkowo. W dziąsłach mogą być widoczne stałe siekacze i kły, nawet jeśli zęby mleczne szczenięcia jeszcze nie wypadły. Choć wygląda to dość demonicznie, jest to zjawisko raczej powszechne, że szczenię ma przez jakiś czas podwójny rząd zębów w szczęce. Charakterystyczny dla okresu wymiany uzębienia jest nieprzyjemny zapach z pyska. Jest to normalne i będzie trwało do momentu zmiany całego uzębienia psa.

Objawy wymiany zębów

Warto uzbroić się w ponadprzeciętne pokłady cierpliwości na czas wymiany uzębienia pupila. Zwierzę zaczyna podgryzać wszystko po kolei, gryzie ręce i nogi, zachowuje się głośno i z dużą dawką energii. Pierwszy psi ząb mleczny wypada po około 3 miesiącach. Niedoświadczeni właściciele psa mogą nie zawsze zdawać sobie sprawę z tego co dzieje się z ich zwierzęciem. Przez długi czas można nie zauważyć że zęby szczeniaka zaczęły się zmieniać chyba, ze pojawi się jakaś anomalia i przyciągnie uwagę, np. pojawienie się obok siebie dwóch kłów, mlecznego i stałego. Niektóre psy przechodzą przez ten okres bezboleśnie innym doskwierają wyjątkowo mocno. Nie ma na to reguły. Może pojawić się ogólne złe samopoczucie i letarg, niestrawność, słaby apetyt, ślinotok, zaczerwienienie dziąseł, zapalenie jamy ustnej a nawet wzrost temperatury. Oczywiście dłużej utrzymujący się którykolwiek z objawów warto skonsultować weterynaryjnie.

Zęby stałe

Po okresie wymiany zębów mlecznych psia szczęka staje się prawie dwukrotnie pełniejsza. Dorosły pies ma 42 zęby, po 6 siekaczy i po 2 kły w żuchwie i szczęce, po 8 zębów przedtrzonowych w żuchwie i szczęce, 4 zęby trzonowe w szczęce i 6 zębów trzonowych w żuchwie. Co ciekawe budowa i ilość zębów trzonowych i przedtrzonowych, z powierzchniami umożliwiającymi rozcieranie sugerują, że psia szczęka przygotowana jest do rozdrabniania pokarmów roślinnych. Nie obserwuje się tego zjawiska u innych mięsożernych ssaków, na przykład kotów.

DW/fot. Pixabay.com

Zobacz także