„Sekretne życie kotów”. Obowiązkowa lektura każdego kociarza!
Andrzej G. Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego oraz Agnieszka Czujkowska, lekarz weterynarii, są nie tylko znawcami zwierząt i ich zwyczajów, lecz także uważnymi obserwatorami swoich podopiecznych. „Sekretne życie kotów” to zbiór fascynujących historii zaczerpniętych z kociego świata.
„To spory zasób wiedzy, także o specyfice kotów i ich psychologii. Wbrew opinii samotników one lubią nasze towarzystwo gdy są przez człowieka wychowane. Ale tak naprawdę lubią tylko tego, kto je wychował. Innych tylko tolerują, albo wcale nie”
– pisze na FB dr Andrzej Kruszewicz.
Pozycja ta to nie tylko wiedza, ale i doświadczenie wynikające z obcowania z kotami. Napisana znanym już czytelnikom lekkim piórem Andrzeja Kruszewicza bawi, zachwyca i oczywiście uczy. Konkretne, naukowe informacje wsparte są ciekawostkami z serii „z życia wzięte” co nadaje książce osobliwego charakteru i pozwala na uchwycenie teorii w praktyce.
Przedstawione przez autorów koty pochodzą z różnych środowisk, należą do różnych ras. Jest to ogrom rzetelnych informacji zarówno o domowych pupilach jak i dzikich „bestiach”.
,,W starożytnym Egipcie koty w gospodarstwach domowych były powszechne już około 2000 r p.n.e. Ich zwłoki mumifikowano, gdyż uważano je za zwierzęta święte, jedno z wcieleń boga słońca (…) Koty często składano jako ofiary dziękczynne, by zyskać sobie jej przychylność. Przy takich okazjach zabijali je wtajemniczeni kapłani”
– oto fragment książki „Sekretne życie kotów”.
Choć prawdy ludowe przestrzegają, by nie oceniać książki po okładce, w przypadku „Sekretnego życia kotów” można sobie spokojnie na to pozwolić. Już na pierwszy rzut oka przyciągają ilustracje Zuzanny Miśko, a ich stonowana, nie monotonna jednak kolorystyka, oparta na pomarańczy, szarości, brązie i czerni zdaje się współgrać z wnętrzem.
Książka podzielona jest na dwie integralne części. Pierwsza z nich jest poświęcona kotom w ogóle, druga traktuje temat szczegółowo.
„Koty zostawiają zapachy, ocierając się policzkiem, szyją lub całą głową. Na ciele kota znajduje się ponad 20 gruczołów zapachowych (…) Ocierając się o przedmioty, kot oznacza i ,, oswaja” terytorium, na którym przebywa, oraz przekazuje informacje o sobie”
– piszą autorzy pozycji „Sekretne życie kotów”.
W pierwszej kolejności dowiadujemy się o kocim zachowaniu, ruchach, zmysłach, głosach. Znajduje się tam również sporo ciekawostek z historii, kultury i symboliki związanej z kotami. W drugiej połowie książki przybliżane są nam sylwetki wielkich kotów w ich naturalnym środowisku.
Zagadnienia z jakimi odbiorca spotka się w trakcie lektury są bardzo różne, od smakowania zapachem, czyli potędze kociego nosa po przysłowiowe spadanie na cztery łapy przedstawione w odniesieniu do niewielkich wysokości i niebagatelnych kilku pięter.
„Koty mogą wyleczyć z samotności… Samotni mężczyźni są postrzegani jako bardziej atrakcyjni przez kobiety, jeśli posiadają kota. Aż 90% uczestniczek badania deklarowało, że panowie posiadający kota wydają się bardziej opiekuńczy i zwyczajnie milsi”
– sugerują co nie co kawalerom i samotnikom autorzy kociej książki.
Wśród wielu różnych faktów czytelnika zaskoczą zapewne informacje o tym, że lew wcale nie jest największym kotem na świecie, że kot posiada „linie papilarne”, że są takie, które lubią wodę i takie, których nie da się oswoić. Czy jest możliwe, że w Europie zjada się koty na Boże Narodzenie, jaka jest pozycja kota w medycynie tradycyjnej, dlaczego koty chodzą z wiedźmami i współtworzą świat magii, a także co wiemy o smutnym losie pupili w czasie II wojny światowej? To i wiele, wiele innych ciekawostek samo przez się zachęca do konsumpcji tej nietuzinkowej lektury.
Zjedzmy ją oczami w całości! Zasługuje na to. Obowiązkowa lektura na półce każdego kociarza!
Daria Wyrostkiewicz – rzecznik prasowy Polskiego Porozumienia Kynologicznego