Spa dla kota

 Spa dla kota

Właściwa pielęgnacja kota to nie tylko ukłon w stronę jego urody, to kwestia dbałości o jego zdrowie. Na podstawowe kocie procedury higieniczne składają się te mające na celu pielęgnację skóry, w tym sierści, oczu, uszu, zębów i pazurów.

Idealna sierść

By sierść pupila była miękka i puszysta, a u kotów bezwłosych skóra nie przesuszona, należy dbać o nią regularnie.  Wszystkim kotom, niezależnie od długości sierści, raz na jakiś czas konieczne jest szorowanie. Nie zaleca się jednak zbyt częstych kąpieli, by nie wypłukać naturalnego natłuszczenia zwierzęcia. Zwykle zabieg ten przeprowadza się, gdy sierść bądź skóra jest mocno zabrudzona. Do kąpieli używać należy tylko i wyłącznie szamponów przeznaczonych dla zwierząt, z uwagi na pH najlepiej tych skierowanych konkretnie dla kotów. Temperatura wody powinna wynosić około 35°C. Podczas kąpieli szczególnie uważać trzeba by woda i szampon nie dostały się do oczu i uszu pupila. Po kąpieli sierść należy osuszyć miękkim ręcznikiem i przystąpić do czesania. Jeśli kot nie jest przyzwyczajony do kontaktu z wodą alternatywą może być użycie suchego szamponu.

Koty długowłose, poza  kąpielą należy czesać codziennie, półdługowłose  raz w tygodniu a w przypadku kotów krótkowłosych zabieg ten jest konieczny tylko podczas linienia. Do czesania najlepiej używać specjalnej szczotki lub grzebienia o tępych zębach. Zaleca się by szczotkowanie kotów zaczynać od głowy a ogon i łapy na końcu.

Bezwłose kociaki wystarczy okresowo przetrzeć wilgotną szmatką ze zwróceniem szczególnej uwagi na fałdy skórne. Część z nich, np. sfinksy kanadyjskie, absolutnie nie boją się wody a wręcz uwielbiają wodne zabiegi. Po kąpieli koty te należy dokładnie wytrzeć do sucha i ciepło owinąć, żeby się nie przeziębiły.

Skracanie pazurków

Zbyt długie pazurki mogą kaleczyć tak ludzi jak i zwierzęta z kociego otoczenia. Przyczynią się również do niszczenia przedmiotów podczas prób ich spiłowania. Ekstremalnie długie pazury uniepełnosprawnią pupila, będą sprawiać mu ból podczas zwykłych codziennych czynności, również chodzenia. Przystępując do zabiegu najlepiej jest kota delikatnie unieruchomić. Lekko nacisnąć palec, aby otworzyć pazur i skrócić obcinaczem do paznokci w odległości 2-3 mm od wrażliwego obszaru wyrostka kostnego paliczka dalszego. Trzeba liczyć się z tym, że jeżeli wyrostek ulegnie uszkodzeniu wystąpi intensywne krwawienie z uwagi na mocne unaczynienie tego miejsca. Skaleczenie traktować należy jak każdą inna ranę, zdezynfekować, ewentualnie opatrzyć.

Pielęgnacja uszu i oczu

Zaleca się, aby uszy kotów były regularnie sprawdzane i od czasu do czasu czyszczone. Najlepszym sposobem na to jest użycie wacików bawełnianych. Wcześniej można zakroplić uszy specjalnym roztworem zaleconym przez weterynarza lub nasmarować waciki wazeliną co ułatwi czyszczenie. Częstotliwość zabiegów higienicznych uszu zależy od rasy i indywidualnych cech pupila.

Podobnie jest z oczami. U zdrowych kotów z reguły nie ma problemów z ich czyszczeniem. Wyjątkiem są koty perskie, u których wydzieliny gruczołów łzowych nie spływają ze względu na specyfikę budowy ich pyska. Wydzielinę z oczu najwygodniej usunąć za pomocą wacików lub krążków zwilżonych specjalnym, przeznaczonym do oczu roztworem lub naparem z kwiatów rumianku. W pierwszej kolejności należy przemyć wewnętrzne, potem zewnętrzne kąciki oczu. Jeśli wydzielina jest gęsta, a rzęsy zwierzaka sklejają się, dobrze jest delikatnie przetrzeć je wilgotnym wacikiem od nosa do zewnętrznego kącika oczu, aż powieki swobodnie się otworzą. W skrajnych przypadkach, często związanych z infekcją, wymagane jest regularne płukanie oczu.

Zdrowe i białe kły

Zdecydowanie wskazanym jest przyzwyczajenie kota do zabiegów dentystycznych od najmłodszych lat. Regularna pielęgnacja zębów pupila pomoże uniknąć tworzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego a dodatkowo zapobiega chorobom jamy ustnej. Ważne jest mycia zębów kociaka już po wymianie zębów mlecznych na stałe. Do zabiegu potrzebna będzie specjalna szczoteczka i pasta do zębów dla kotów. Pastę zupełnie standardowo należy wycisnąć na szczoteczkę i masować każdy ząb osobno. Jeśli nie ma zbyt dużo płytki nazębnej, zamiast szczoteczki można użyć wacików. Z reguły zabieg mycia zębów wystarczy przeprowadzić raz na dwa tygodnie.

Pięknie wymodelowana i przystrzyżona sierść w każdym przypadku nada pupilowi indywidualnego charakteru. Zadbane uszy, oczy, pazury i zęby dodadzą mu uroku i sprawią, że będzie okazem nie tylko piękna ale i zdrowia.

Daria Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także