Tygrys to duży kot i to w sensie dosłownym
Naukowcy porównali genom tygrysów amurskich i im gatunków pokrewnych z genomem kota domowego. Okazało się, że tygrysy genetycznie praktycznie nie różnią się od udomowionych setki lat temu mruczków, chociaż ich wspólny przodek żył przed 10,8 mln laty.
Wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół genetyków, w tym dwóch specjalistów z St. Petersburg State University, zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.
Do niedawna naukowcom znany był tylko genom jednego z przedstawicieli kotowatych a mianowicie najbardziej nam przyjacielskiegoi kota domowego. Autorzy pracy naukowej na ten temat rozszerzyli badania i odszyfrowali DNA tygrysa amurskiego żyjącego w Zoo Everland w Korei Południowej. Następnie odczytali genomy czterech innych przedstawicieli rodzaju Panter: białego tygrysa bengalskiego, lwa afrykańskiego, białego lwa afrykańskiego i lamparta śnieżnego.
Analiza porównawcza wykazała, że geny tygrysa amurskiego i kota domowego pokrywają się w 96%. W przypadku powtarzających się elementów genetycznych (są to powtórzenia tandemowe i transpozony – regiony DNA, które mogą poruszać się w genomie) poziom podobieństwa jest jeszcze wyższy.
„Tygrysy to po prostu duże koty domowe, są one znacznie bliżej siebie, niż wcześniej sądzono”
– wyjaśnił Jong Bhak, jeden z autorów artykułu.
Zwykle skład powtarzających się elementów genomu jest bardzo zróżnicowany nawet u blisko spokrewnionych gatunków . Zjawisko to obserwuje się np. u ludzi i małp człekokształtnych, których wspólny przodek żył 12 mln lat temu. Fakt, że koty domowe i tygrysy amurskie praktycznie nie różnią się tym wskaźnikiem, świadczy o tym, że mimo „rozejścia się dróg” się w toku ewolucji kotów i tygrysów do dziś zachowało się pokrewieństwo genetyczne. Nie przeszkodził temu nawet okres 10,8 miliona lat.
DW/Alexander Khramov / Infox.ru
fot. mesbettyz.centerblog.net (1) Pixabay.com (2)