Uwaga! Jest paragraf na psie szczekanie
Szczekając pies komunikuje się ze światem, jednak nadmierna wokalność psa może jednak mieć skutki prawne dla właściciela. Jak to wygląda w polskiej legislacji?
Paragraf na szczekanie
Ciągłe ujadanie psa może mocno nadużyć cierpliwości jego właściciela. Ten, darząc pupila uczuciem, jest w stanie wiele mu wybaczyć. Nie można jednak oczekiwać podobnego altruizmu od sąsiadów. Jeżeli miarka się przebierze nękany nadmierną potrzebą psiej komunikacji człowiek dla odrobiny spokoju jest w stanie dokonać wiele. I tu wystarczy, że powoła się na art.51 § 1 Kodeksu Wykroczeń:
„Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”
Przyczyny „nieuzasadnionego” szczekania
Częste szczekanie może być skutkiem nagromadzenia stresu u psa. Jeśli pupil nie czuje się bezpiecznie, coś nieustannie go niepokoi, szczekanie jest formą rozładowania napięcia i naturalnym sposobem odciążania układu nerwowego. Niektóre psy odpowiadają szczekaniem dosłownie na każdy dźwięk. Bez względu na to czy to inny pies szczeka za oknem, czy ktoś przechodzi obok drzwi czy tylko ptak zaświergota w ogrodzie pies głośno reaguje w trybie natychmiastowym. Jest wiele teorii tłumaczących takie zachowania. W wielu wypadkach jednak jest to po prostu indywidualna cecha psa. Czasami szczekanie jest odpowiedzią na samotność i nudę. Dla wielu psów samotność jest wręcz destrukcyjna. Nie jest również niczym odkrywczym, że psy kochają być pępkiem świata, tak zwanym centrum skupiającym uwagę. Jeśli pupilowi brakuje atencji może próbować wymuszać pożądane reakcje szczekaniem. W tym przypadku nie ma znaczenia rodzaj reakcji ze strony właściciela. Nawet negatywna jest osiągnięciem psiego celu, bo właściciel zwrócił na psa uwagę. „Nieuzasadnione” szczekanie może być niestety również wynikiem błędów wychowawczych. Rozpieszczone psy obwieszczać szczekaniem najmniejszą niedogodność lub potrzebę danej chwili.
Drobiazgi sprzyjające wyciszeniu
W przypadku nieuzasadnionego szczekania w pierwszym kroku warto skontaktować się z lekarzem weterynarii. Ważne jest, aby wykluczyć problemy zdrowotne. W ciężkich przypadkach, jeśli pies nęka innych i siebie niekończącym się szczekaniem weterynarz może zalecić bezpieczny środek uspokajający. Często szczekającym psom warto gwarantować dużą ilość aktywności kierując tym samym ich energie w innym, właściwym kierunku. Psom nademocjonalnym należy dawać przykłady eliminowania emocji poprzez zrównoważoną zabawę, ograniczenie pobudzających zachowań, warto wprowadzić powściągliwość również, w wzajemnych figlach. Do tego wszystkiego konsekwencja przede wszystkim. Pies raz karcony za szczekanie nie może być nagradzany za nie innym razem.
Daria Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl
fot. Pixabay.com