Uwaga na smakołyki dla psa!

 Uwaga na smakołyki dla psa!

Potocznie zwane treserkami, przysmaki dla czworonogów podbijają rynek konsumencki. Producenci prześcigają się w pomysłach pod względem ich składu, ceny czy propozycji zastosowania. Przyciągają zgrabnie zaaranżowanym opakowanie, co nie zawsze przekłada się na wartość produktu.

Do niedawna rynek produktów dla pupili w pewnym sensie skupiał się na produktach karmienia podstawowego. Obecnie asortymenty sklepów zoologicznych pękają w szwach, a półki uginają się pod ciężarem rozmaitości. Odbiorcy, w tym wypadku właściciele czworonogów, z uwagi na natłok informacji reklamujących dany produkt  często mają problem z doborem odpowiedniego wyrobu dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę by rzeczywiście „uszczęśliwić” pupila.

Ważny jest powód

Przysmaki dla psów stosuje się z kilku powodów. Sprawdzają się one w trakcie szkolenia i coachingu pełniąc rolę przysłowiowej  marchewki czyli zachęcają do wykonywania poleceń i posłuszeństwa. Często są nagrodą dla pupila za dobre zachowanie, czasem po prostu mają pełnić rolę interesującej z uwagi na walory smakowe i zapachowe, zabawki. W okresie wymiany zębów przysmaki, które można żuć, potocznie zwane gryzakami, ułatwiają szczeniakom wymianę uzębienia i pomagają zminimalizować dyskomfort związany z tym procesem. W okresie dorosłości natomiast dbają o zęby zwierzęcia, ścierają kamień, myją zęby i są doskonałym sposobem na trening mięśni żuchwy i szczęki. Dopiero gdy rozstrzygniemy jakie zadanie ma wypełnić przysmak możemy wybrać odpowiednią formę przekąski. Oczywiście gdy myślimy o formie nagrody poszukiwać będziemy w zupełnie innym typie asortymentu niż gdy chcemy by posłużył jako „szczoteczka do zębów” czy zabawka.

Rozmiary asortymentu nie rozczarowują

Z uwagi na różnorodne zastosowanie powstała szeroka gama produktów, które podzielić możemy na:

Twarde, suszone

Takie przysmaki przyrządza się z królika, jagnięciny, kurczaka czy kaczki. Mogą to być wysuszone serca, płuca, wątroba. Występują w postaci kawałków, paluszków, kiełbasek.

Chrupiące

W swoim składzie podobne są do suchej karmy. Z reguły zawierają glukozę i L-karnitynę. Smakołyki te, mimo że uwielbiane przez większość zwierząt należy podawać z rozsądkiem i tylko wtedy, gdy pies jest aktywny, ponieważ cukier w nich zawarty jest szkodliwy dla organizmu.

Miękkie

Wykonane są z filetów z królika, kurczaka, kaczki itp. Odpowiedni dla starszych psów i zwierząt domowych, które mają problemy z zębami.

Ciasteczka

Zęby psów należy regularnie szczotkować, głównie po to by usunąć nagromadzoną płytkę nazębną, która może prowadzić do powstawania kamienia nazębnego. Chcąc osiągnąć efekt szczoteczki do zębów można zastosować ciasteczka lub pestki. Takie przysmaki zawierają wapń i inne pierwiastki ważne dla zdrowia zwierzaka.

Dietetyczny

Produkty przeznaczone są dla psów cierpiących na otyłość lub inne schorzenia. W tym wypadku wybór najlepiej skonsultować ze swoim weterynarzem, który zna stan zdrowia pupila i wie najlepiej czego organizmowi w danej chwili potrzeba.

Podstawowe, smakołykowe zasady:

Dając psu smakołyki, należy przestrzegać kilku żelaznych zasad:

  • nie nadużywaj smakołyków i nie zastępuj nimi pełnych posiłków,
  • nie przekraczaj dziennej liczby kalorii, przysmak powinien stanowić nie więcej niż 10% objętości dziennego spożycia,
  • przyjrzyj się uważnie temu co na opakowaniu, wybieraj najbardziej naturalne produkty. Alternatywą są smakołyki przygotowane samodzielnie. Zawsze można przecież po prosty upiec szyjki z kurczaka, udka, uszy wieprzowe itp. W takim przypadku gwarancja odpowiedniego kładu zapewniona.

Podejmując „smakołykowe”  decyzje nie kieruj się modą ani opinią sąsiad, nigdy ceną. Każdy pies jest inny. Jego indywidualizm może przejawiać się właśnie w kwestiach żywieniowych. Jednemu jako smakołyk posłuży kromka chleba inny natomiast nim pogardzi domagając się płatów suszonej wołowiny.

Daria Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl

fot. Pixabay.com

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także