UWAGA! To może zabić twojego psa i kota! Czy używasz tych preparatów?

 UWAGA! To może zabić twojego psa i kota! Czy używasz tych preparatów?

Zatrucie u psa glikolem etylenowym, jednym z głównych składników płynu przeciw zamarzaniu szyb, zimowych płynów do chłodnic czy rozpuszczalników do farb i lakierów jest śmiertelnym niebezpieczeństwem i nie należy do odosobnionych przypadków. Ta substancja jest słodka. Psy i koty po prostu ją lubią.

Zimą jest najgorzej…

Zimą, gdy środki takie jak odmrażacze do szyb stosowane są z dużym natężeniem, zdecydowanie wzrasta ryzyko kontaktu czworonoga z trującą substancją. Płyny te często wyciekają z chłodnic samochodowych i pojemników do spryskiwania szyb. Ta toksyczna substancja jest wyjątkowo szkodliwa dla zwierząt, a przy tym bardzo słodka. Psy i koty lubią jej smak.

Właściwie każda ilość płynu zawierającego glikol jest niebezpieczna dla psów czy kotów. Nawet rozcieńczona w wodzie, jeśli na przykład znajduje się w kałuży, stanowi zagrożenie. Dosłownie łyżka stołowa preparatu jest dawką śmiertelną. Jeśli podejrzewasz, że pies spożył płyn przeciw zamarzaniu, konieczny jest natychmiastowy kontakt z weterynarzem!

Leczenia po zatruciu

W leczeniu zatrucia istotny jest czas. Rozpoczęcie odpowiednich działań medycznych natychmiast po ekspozycji, daje zwierzęciu znacznie większe szanse na przeżycie. Wskaźnik przeżyć po zatruciu środkiem przeciw zamarzaniu jest niestety bardzo niski. Wszystko zależy od tego, na ile poważnie uszkodzone zostały nerki.

Glikol etylenowy jest szybko wchłaniany do organizmu. W ciągu kilku godzin może spowodować poważne uszkodzenie nerek, które jest bardzo trudne do wyleczenia.

Istnieją trzy etapy zatrucia płynem niezamarzającym:

Etap 1. 30 minut do 12 godzin po spożyciu

Pierwszymi oznakami zatrucia, będą prawdopodobnie chwiejność lub przewracanie się zwierzęcia. Okolice pleców i nerek mogą być bardzo bolesne, mogą wystąpić wymioty. Pies może być nadmiernie spragniony w wyniku czego pojawić się może częstomocz.

Etap 2. Od 12 do 24 godzin po spożyciu

To złudny czas, gdyż może się wydawać, że zwierze zaczyna dochodzić do siebie. Kot czy pies odzyskują przytomność po natychmiastowych pierwszych objawach, wydaje się, że stan ich się poprawia, niestety tylko po to, by ponownie się pogorszyć. Glikol etylenowy dalej przedostaje się przez jego organizm.

Etap 3. Po 36 godzinach

Występuje ciężka ostra niewydolność nerek. Objawy to brak apetytu, biegunka, ślinienie się, cuchnący oddech, drgawki i zapaść.

Czas potrzebny do pojawienia się wszystkich tych objawów może się różnić w zależności od tego, ile zwierzę spożyło płynu i jaka jest waga psa czy kota.

Antidotum na zatrucie glikolem etylenowym to fomepizol (znany również jako 4-MP). Ważne, by podany został jak najwcześniej. Jest drogi, ale skuteczny, pod warunkiem, że podaje się go psom w ciągu pierwszych 8-12 godzin po spożyciu. Jeśli zwierze jest przytomne, ma problemy z oddychaniem lub wykazuje oznaki poważnego niepokoju bądź wstrząsu, weterynarz może również wywołać wymioty i podać węgiel aktywowany, aby wchłonąć toksyny.

Glikol etylenowy można znaleźć m.in. w takich produktach:

  • odmrażacz do szyby przedniej
  • płyn hamulcowy
  • płynne inhibitory rdzy
  • płyny hydrauliczne
  • ozdobne fontanny
  • ozdobne kule śnieżne
  • niektóre rozpuszczalniki i farby

Bądźmy uważni co rozlewamy, gdzie i czy nasz pupil nie będzie miał przypadkiem dostępu do takiej niepozornej, a śmiertelnej kałuży np. w naszym garażu.

Daria Wyrostkiewicz

dziennikarz,

rzecznik prasowy Polskiego Porozumienia Kynologicznego

d.wyrostkiewicz@napsitemat.com.pl

 

fot. Freepic.com (1), Pixabay.com (2)

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także