Zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie wirusa grypy H5N1 u kotów

 Zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie wirusa grypy H5N1 u kotów

Zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie wirusa grypy H5N1 u kotów

 

Wirus grypy H5N1 u kotów jest rozpoznawany coraz częściej. Powiększa się liczba nowych ognisk oraz zwiększa ilość dodatnich próbek. Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności, publikujemy zalecenia GLW. W związku z sytuacją odwołana została I Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych w Częstochowie.

 

Koty chorują na wirus grypy H5N1

 

Sytuacja jest dynamiczna, 15 dni temu Główny Lekarz Weterynarii informował w oficjalnym komunikacie:

„Na chwilę obecną, nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed – i poubojowe. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, dotychczas na świecie potwierdzono jedynie 2 przypadki zakażenia kotów domowych, wirusami grypy ptaków”.

Kolejne komunikaty, pojawiające się na stronie, mówią o coraz większej liczbie próbek wysłanych do ekspertyzy z różnych obszarów kraju i zwiększającej się ilości próbek dodatnich.

„Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina (…). Nie udało się ustalić źródła zakażenia”.

Dnia 28 czerwca br. Główny Lekarz Weterynarii poinformował:

„Do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach do dnia dzisiejszego do godz. 14.00 zostało przebadanych 29 próbek, z czego w próbkach od 20 kotów uzyskano wyniki dodatnie. Koty, u których uzyskano dodatnie wyniki badań laboratoryjnych, pochodziły z Gdańska, Gdyni, Poznania, Lublina, Pruszcza Gdańskiego, Nowego Dworu Mazowieckiego, Bydgoszczy oraz Wrocławia”.

W następnym komunikacie mowa była także o dodatnich próbkach z Zamościa.

 

Zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii

 

„Analizując dane pochodzące z innych krajów ustalono, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:

Utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;

Zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;

Zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;

Karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;

Mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu)”

– przeczytać możemy w czerwcowym komunikacie.

Przypominamy zatem o zastosowaniu powyższych środków ostrożności i zalecamy trzymanie ręki na pulsie. Podajemy adres strony, na której publikowane są aktualne komunikaty GLW: https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty .

 

Odwołanie I Międzynarodowej Wystawy Kotów Rasowych w Częstochowie

 

A miało być tak pięknie. Z dumą zapraszaliśmy Was na I Międzynarodową Wystawę Kotów Rasowych w Częstochowie, która miała odbyć się w dniu 30 lipca. Ze względu na trudną sytuację i zalecenia GLW, a przede wszystkim na bezpieczeństwo Waszych pupili, wydarzenie zostało odwołane. Poniżej podajemy komunikat Porozumienia Unii Felinologii Polskiej, który zamieszczony został na Facebooku:

„Kochani, z wielką przykrością informujemy, że musimy odwołać I Międzynarodową Wystawę Kotów Rasowych – Częstochowa. Jak już zapewne wiecie Główny Lekarz Weterynarii w aktualnych komunikatach potwierdza, że przyczyną ostatnich zachorowań kotów jest wirus grypy.

Przekazał, że ogniska choroby znajdują się w różnych częściach kraju. Bezpieczeństwo Państwa kotów jest dla nas najważniejsze. Mamy nadzieje, że sytuacja szybko się unormuje i będziemy mogli już niebawem poinformować Was o nowym terminie Wystawy. Bardzo dziękujemy, za tak duże zainteresowanie Naszą Wystawą wszystkie wpłaty do końca tygodnia zostaną do Państwa zwrócone”.

 

Źródła: GOV/Facebook

 

Piotr Kłosiński

Prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego. Wydawca portalu napsitemat.com.pl i magazynu "Na Psi Temat".

Zobacz także