Trwają testy zastępczej metody sterylizacji kotek

 Trwają testy zastępczej metody sterylizacji kotek

Jednorazowe wstrzyknięcie terapii genowej może ostatecznie zostać wykorzystane do kontrolowania populacji kotów. Trwają badania nad jej skutecznością. Rozważane jest użycie szczepionki do walki z bezdomnością zwierząt.

Zastrzyk zamiast chirurgicznej sterylizacji

Naukowcy opracowali nową metodę kontroli urodzeń dla kotek, która oznaczałaby, że zwierzęta nie muszą przechodzić inwazyjnej operacji, aby zostać wysterylizowane. Pojedynczy zastrzyk może pomóc w kontrolowaniu liczby kotów na całym świecie. A nie jest ich mało. Światowa populacja kotów osiągnęła szacunkowo 600 milionów, znaczny procent z nich żyje na wolności. Obecnie główną metodą sterylizacji kotów jest operacja- stosunkowo kosztowna i inwazyjna procedura.

Nowa technika, opisana w artykule opublikowanym we wtorek w czasopiśmie „Nature Communications”, polega na jednorazowym wstrzyknięciu terapii genowej, która ma zapewnić długoterminową kontrolę urodzeń kotek. Wstępne badanie obejmowało tylko dziewięć kotów, z których sześć otrzymało leczenie. Jeszcze w tym roku naukowcy spotkają się z Food and Drug Administration, aby omówić, jak dalej testować swoją metodę.

Dziś operacja kastracji kotów polega na usunięciu ich narządów rozrodczych. Ta inwazyjna operacja zwiększa ryzyko zakażenia i krwotoku u zwierzęcia, a rekonwalescencja trwa od siedmiu do dziesięciu dni. Przy dziko żyjących kotach obecne metody sterylizacji nastręczają wiele trudności.

„Operacja, zwłaszcza u zdziczałych zwierząt, wiąże się z ogromnym stresem i kosztami związanymi z łapaniem zwierząt w pułapki, przenoszeniem ich do placówki chirurgicznej, przeprowadzaniem operacji, przetrzymywaniem ich przez noc, a następnie wypuszczaniem”

– podsumował Aime Johnson, lekarz weterynarii z Auburn University, który był t zaangażowany w badania.

Zaaplikuj i wypuść

Proste wstrzyknięcie pozwoliłoby na znaczne uproszczenie całego procesu, ograniczające się do złapania kotki, wykonania zastrzyku i natychmiastowego uwolnienia zwierzęcia. Tym sposobem ograniczone zostałyby  środki finansowe potrzebne na walkę z bezdomnością, przy znacznym wzroście efektywności działań.

Według raportu Głównego Lekarza Weterynarii w Polsce rośnie liczba bezdomnych kotów w schroniskach. W 2020 wynosiła ona 32 507. W porównaniu do poprzedniego okresu referencyjnego, w 2020 r. odsetek kotów przebywających w schroniskach wzrósł o ok. 4%.

Gdyby ten rodzaj terapii genowej sprawdził się za granicą, może warto byłoby wprowadzić go także  wPolsce.

Źródło:https://www.smithsonianmag.com/smart-news/scientists-develop-new-birth-control-for-female-cats-no-surgery-necessary-180982319/

Foto: Pixabay

Zobacz także